Якщо людина отримала повістку особисто, і через три дні не з'явилася за місцем призначення, її можуть подати в розшук, але є певні нюанси, які можуть відтермінувати цей строк. Про всі деталі вручення повісток розповів у інтерв'ю Суспільному начальник сектору оборонно-мобілізаційної роботи Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Сергій Монукало.
"Повістка може бути без підпису, з електронним підписом. Тепер не обов’язково, щоб начальник районного ТЦК власноруч підписав повістку. Незалежно від способу доставлення, повістки мають однакову юридичну силу", — розповів він.
Повістки, підписані КЕП, можуть направлятися на підприємство, де уповноважені особи роздадуть їх працівникам. Для патрулювання та рознесення на місцях скупчення людей складаються індивідуальні повістки.
За словами начальника сектору оборонно-мобілізаційної роботи Сумського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повістка вважається врученою за таких умов:
- Коли на підприємство надходить розпорядження, і керівник повинен отримати повістку працівника під підпис.
- Коли під час патрулювання вулицями або в місцях збору людей співробітники ТЦК та СП зупиняють людину на підставі перевірки її військово-облікових документів і вручають повістку.
- Коли повістка надсилається через "Укрпошту", рекомендованим листом з повідомленням з'явитися у ТЦК.
Він зазначив, що якщо людина отримала повістку особисто і через три дні не з'явилася, то її можуть подати в розшук. Однак якщо людина не змогла з’явитися через якісь непередбачувані фактори, наприклад, внаслідок потрапляння до лікарні, і це підтверджено документами, то розшук не оголошується, і відтерміновується.
Якщо повідомлення надіслане через пошту, то після отримання у людини також є три дні для виконання обов’язку. При цьому людина повинна отримати повідомлення особисто, винятком може бути законний представник.
"Після отримання повістки, якщо протягом трьох діб людина не з’явилася за місцем призначення, на четвертий день можна ініціювати розшук", — пояснив Монукало.
Він також уточнив, що у разі сповіщення людини поштою, лист повертається через тиждень після відправлення. З цього моменту працівники ТЦК можуть подати матеріали на розшук.
За його словами, у Сумській області зараз у розшуку знаходяться 10-15% від оповіщених людей.
Мобілізація в Україні
Раніше юристка Ангеліна Чіпець розповіла, які наслідки очікують особу, яка не забере повістку з пошти. Зокрема, може бути відкрита кримінальна справа - навіть у випадку, якщо людина не підписувала повістку. Це станеться, якщо буде встановлено, що громадянин свідомо ухилявся від отримання повістки і явки до військкомату.
Також адвокат Дмитро Дончак зауважив, що ураїнцям, які мають законні підстави для відстрочки від мобілізації, все одно можуть приходити повістки на пошту. Він запропонував у будь-якому разі забрати лист на поштовому відділенні і, якщо він від ТЦК, прийти туди з повісткою і показати докази отримання відстрочки.