
В Україні тривають бойові дії та мобілізація. Вона зачепила безліч категорій громадян.
Сьогодні розглянемо, чи можна мобілізувати студента, як йому отримати відстрочку і хто має право на виїзд. Раніше ми інформували, як відбувається мобілізація в Україні після 50 років.
Хто зі студентів не потрапляє під мобілізацію
Адвокат, ексдепутат Київоблради Роман Сімутін розповів УНІАН чи можлива мобілізація студентів в Україні з 1 травня.
"Якщо не будуть запроваджені зміни до законодавства, то студентів не мобілізують з 1 травня. Урядовий законопроєкт (№13193, його вже зареєстровано у Верховній Раді, - Ред.) передбачає скорочення категорій студентів, які мають право на відтермінування, але втілення положень документа в життя, я думаю, точно не станеться з 1 травня", - наголосив адвокат.
Також в останній місяць весни мобілізація не загрожує аспірантам, кандидатам на докторський ступінь і викладачам. Однак для аспірантів запроваджують додаткові перевірки. Зокрема, їм доведеться складати іспит на знання англійської мови.
"Чиновники вже зазначали, що планується серйозне скорочення кількості аспірантів. Якщо аспіранти не складуть іспит зі знання англійської, то будуть відрахування з вишів. Кажуть, що на відрахування чекає третина аспірантів", - зазначив Сімутін.
Те, яка категорія студентів не підлягає мобілізації, регулюється Законом України №10449. Як він свідчить, право на звільнення від проходження служби належить аспірантам, студентам, докторантам, які здобувають першу вищу освіту за денною або дуальною формою, навіть якщо це відбувається в дистанційному форматі.
Також Сімутін розповів, як отримати відстрочку, якщо ти студент.
Що потрібно для отримання відстрочки студенту і як виїхати з України
За його словами, для оформлення відстрочки студенту потрібно звернутися до того ТЦК, у якому він перебуває на обліку. Там треба надати довідку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти, в якій зазначено, що він не порушує послідовність здобуття освіти, а також військово-обліковий документ. Студентам для оформлення відстрочки не потрібно проходити ВЛК, виняток - ті особи, які були визнані обмежено придатними. Варто зазначити, що оформити відстрочку студенти можуть через "Резерв+".
"Якщо людина отримує непослідовну освіту, на думку Міносвіти, то вона для оформлення відтермінування не може подати довідку з ЄДЕБО, а надає в ТЦК пакет документів про те, що проходить навчання, їй відмовляють у відтермінуванні, а після цього вона звертається до суду для того, щоб домогтися оформлення відтермінування. І зараз цю законодавчу "прогалину" влада хоче закрити законопроєктом №13193", - додав адвокат.
Якщо студент не оформив відстрочку і був мобілізований, то після цього звільнитися з військової служби йому буде фактично неможливо. Навіть якщо судитися, то мобілізована особа при цьому проходитиме службу. Варто зазначити, що Верховний суд ухвалив таке рішення - мобілізація є незворотнім процесом.
Окремо варто зупинитися на тому, чи можуть студенти виїхати з України.
"Зараз студенти фактично не можуть виїхати за кордон. Є виняток - можливість виїзду за кордон на навчання для студентів-чоловіків у віці 18-22 років передбачена урядовою програмою академічної мобільності, але скористатися цією програмою можуть лише кілька десятків осіб", - підсумував Сімутін.

Роман Сімутін з 1994 по 2003 рік служив у слідчих підрозділах, а у 2000-2003 роки - займався розслідуванням злочинів у сфері економіки.
Депутат двох скликань: Броварської та Київської обласної рад у 2010 - 2020 роки. Зараз займається адвокатською практикою.