З 1 листопада 2024 року для людей з обмеженими можливостями доступна відстрочка від мобілізації. Однак є ситуації, коли й такі громадяни потрапляють до лав ЗСУ. УНІАН з'ясував подробиці.
- Мобілізація людей з інвалідністю - хто точно не потрапить до армії
- Коли можлива мобілізація людей з інвалідністю
- Чи потрібно йти до військкомату з інвалідністю
- Кому не потрібно підтверджувати інвалідність - список
Мобілізація людей з інвалідністю - хто точно не потрапить до армії
Адвокатка Тетяна Савченко в коментарі УНІАН розповіла, що в статті 23 Закону "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" в пункті №2 прописано, що особи з інвалідністю мають право на отримання відстрочки на загальних підставах. Тому відстрочка від мобілізації має надаватися незалежно від того, яка в людини група інвалідності.
Тобто, і ця, й інші види відстрочки (за здоров'ям, сімейними обставинами, на догляд) залишаються, як і раніше, за умови, що їх оформлено та продовжено за всіма правилами.
З цього випливає, що примусова мобілізація інвалідів 2 групи неможлива - це незаконно. Юрист каже: "Були анонси, що право на відтермінування можуть втратити, зокрема, особи з ІІІ групою інвалідності, але таке нововведення не запровадили". Саме тому мобілізація інвалідів 3 групи так само, як і першої, і другої на законних підставах відбуватися не може.
Якщо ви не знаєте, яка група інвалідності не потрапляє під мобілізацію з 1 листопада 2024 року, то варто запам'ятати, що від призову звільнені абсолютно всі люди з групою інвалідності, якщо в них на руках є відповідні документи, що підтверджують причину відстрочки.
Коли можлива мобілізація людей з інвалідністю
Як уже було сказано, ситуацій, коли можлива мобілізація чоловіків із 3 групою інвалідності або будь-якою іншою, за чинним законодавством України не існує. Людина з обмеженими можливостями не може бути примусово відправлена воювати. Але в разі, якщо інвалід 3 групи - військовозобов'язаний в Україні, який хоче служити сам, він може підписати контракт із ЗСУ. Для цього йому необхідно пройти комісію МСЕК, де лікарі визначать, у якому стані здоров'я громадянина і чи може він проходити службу в армії. Якщо рішення виявиться позитивним, тоді чоловік має право стати частиною збройних сил.
Чи потрібно йти до військкомату з інвалідністю
Кожна людина, яка отримала такий статус після початку повномасштабного вторгнення, а саме після 24 лютого 2022 року, має вирушити на перекомісію, щоб підтвердити його. У разі, якщо з якихось причин лікарі виявлять, що жодного діагнозу, який став аргументом для інвалідності, чоловік не має, то він автоматично втратить відстрочку і стане придатним для служби.
Щодо того, чи потрібно оновлювати дані в ТЦК людям з інвалідністю, Савченко сказала таке:
У листопаді в додатку "Резерв+" можна буде отримувати відстрочку без відвідування ТЦК.
Якщо анонс виявиться правдивим, і таку функцію запровадять, то всі чоловіки з інвалідністю отримають можливість оновлювати свої дані та актуалізувати статус онлайн.
Кому не потрібно підтверджувати інвалідність - список
Згідно із законом, є ситуації, коли людина не повинна йти в МСЕК або на ВЛК, щоб підтвердити інвалідність 2 групи або будь-яку іншу. До таких випадків належать:
- інвалідність 3 групи і 2 групи поставили через підвищення або зниження групи;
- статус отримано внаслідок поранень і захворювань, що трапилися на військовій службі;
- відсутні кінцівки, кисті, стопи, один із парних органів;
- присутні порушення розвитку, інтелекту, психічні розлади, онкологія, церебральний параліч або інші паралітичні симптоми.
Крім того, підтверджувати інвалідність 1 групи не потрібно, оскільки її, найчастіше, дають внаслідок дуже важких захворювань і станів. Також немає необхідності доводити статус, якщо він супроводжує людину з дитинства.