
Після самовільного залишення частини військовий може повернутися на службу або отримати вирок суду й опинитися у дисциплінарному батальйоні.
СЗЧ – це кримінальне правопорушення, фактично – тяжкий злочин, оскільки за нього в умовах воєнного стану передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на термін від 5 до 10 років, розповів в коментарі УНІАН юрист адвокатського об'єднання "Глоба і Глоба" Сергій Ланкін.
За його словами, якщо військовий хоче повернутися із СЗЧ, то він може це зробити, зокрема, за допомогою застосунку "Армія+".
"Військовослужбовцю потрібно подати рапорт про бажання повернутися, його направляють у місцевий ТЦК та СП або у зональний відділ Військової служби правопорядку. Особа може самостійно прийти у ТЦК чи ВСП і звідти її мають направити у так званий батальйон резерву", – зазначив співбесідник.
Ланкін додав, що резервний батальйон – це місце збору, як правило, тих військових, які самовільно залишили військові частини. Юрист підкреслив, що зазвичай такі батальйони дислокуються на мирних територіях:
Військовослужбовці, які повернулися із СЗЧ, перебувають у батальйоні резерву доти, доки їх не візьмуть у їх власні військові частини або допоки їх не заберуть, до прикладу, представники інших військових частин для того, щоб перевести їх на інше місце служби. Як правило, по таких військових приїздять представники десантно-штурмових військ та бригад, які найбільше залучені до бойових дій.
Експерт також сказав, що, якщо військовий бажає повернутися на службу, то йому потрібно закрити ініційоване проти нього кримінальне провадження.
"Поки проти військовослужбовця відкрите кримінальне провадження, його військова служба вважається призупиненою. Як правило процедура повернення на службу така – військова частина, яка готова взяти його до себе військового, направляє повідомлення слідчому Державного бюро розслідувань, який займається справою по СЗЧ, і надалі по факту цього повідомлення прокуратура у суді ініціює клопотання про звільнення військового від кримінальної відповідальності", – зазначив юрист.
Після того, як суд ухвалить рішення про те, щоб звільнити військового від такої відповідальності, він зможе повноцінно заступати на службу.
"До рішення суду, якщо військовий повертається із СЗЧ й перебуває у батальйоні резерву, він не отримує грошового забезпечення. Крім того, військового нічим не забезпечують, окрім місця проживання", – підкреслив Ланкін.
За його словами, якщо військового, який вчинив СЗЧ, спіймали правоохоронці, то, як правило, його таки вмовляють повернутися на місце несення служби.
"Процедура повернення із СЗЧ без наслідків можлива лише один раз. Якщо людина принципово не хоче повертатися на службу, тоді буде стояти питання про її притягнення до кримінальної відповідальності в загальному порядку. Якщо суд визнає військового винним у СЗЧ, він відбуватиме покарання у дисбаті", – повідомив співбесідник.
Дисциплінарний батальйон – це спеціалізоване місце, у якому військові відбувають покарання. У таких установах режим утримування військових нічим не відрізняється від стандартного несення служби, але там є більш жорсткий розпорядок дня.
Раніше адвокатка Тетяна Савченко розповіла, що буде, якщо втік з частини. За її словами, коли військовий не з’являється у військову частину чи самовільно її залишає, військова частина починає проводити службове розслідування. Після того, як буде встановлено, що справді є факт СЗЧ, військова частина звертається ДБР із заявою про вчинення злочину.
Після цього у ДБР ініціюють відкриття кримінального провадження, в рамках якого військовослужбовця, який вчинив СЗЧ, оголошують у розшук. Відомості про те, що військовий перебуває у розшуку, зокрема, з’являються в реєстрі "Оберіг". Розшуком порушника займаються співробітники поліції.

Представляє інтереси військовослужбовців та їх сімей. Громадський діяч та волонтер. Автор ряду реформ, спрямованих на покращення соціальних гарантій у сфері ветеранської політики. Юридичний радник низки благодійних проектів щодо допомоги учасникам російсько-української війни.