Передача Криму під контроль України є не подарунком, а ретельно спланованим кроком / Колаж УНІАН, фото - скріншот, ua.depositphotos.com

Російські пропагандисти довгі роки поширюють міфи про те, що Москва "подарувала" Україні частину її нинішніх територій. Проте це не більше ніж дезінформація. Про це розповів історик і вчений Владлен Мараєв в інтерв'ю виданню "Українська правда".

Крим не був "подарунком Хрущова" Україні

Мараєв зазначив, що думка про те, що Крим є "подарунком Хрущова" (колишній глава уряду СРСР - УНІАН), - особливо розкручений і популярний міф. Він пояснив, що 1954 року відзначали 300-річчя Переяславської Ради, у зв'язку із чим передачу півострова під контроль України намагалися пов'язати з цією подією.

"Але, по-перше, у жодному офіційному акті ніде не зафіксовано, що це - "подарунок", а по-друге, що це якимось чином пов'язано з річницею Переяславської ради", - сказав історик.

Відео дня

Ба більше, Мараєв підкреслив, що в обмін на отримання контролю над Кримом Україна нічого не віддавала Росії. Він додав, що російські пропагандисти намагаються це заперечувати.

"Крим був зруйнованою, спустошеною, знесиленою територією. Корінне населення Криму депортували, економіка була в повному занепаді. Шляхом українських потужностей Крим почали швидко відбудовувати після 1954 року і вже до середини 60-х він був на досить непоганому рівні", - нагадав історик.

Мараєв вважає, що міф про те, що Крим є "подарунком Хрущова" Україні, поширювали з метою дискредитувати колишнього главу уряду СРСР насамперед в очах росіян.

"Тому що той і Сталіна вилаяв, і якісь реформи незрозумілі робив, з яких нічого не вийшло, і сам був якимось несерйозним чуваком, кукурудзою на камеру махав, бухав багато, фотографувався курйозно", - пояснив історик.

Мараєв запевнив, що передача Криму під контроль Україні є не "подарунком Хрущова", а продуманим кроком. За його словами, задумка була в тому, щоб Україна відбудувала півострів, а українці, які переїжджали туди, були русифіковані.

"Зрештою ми отримали Крим, де і в 90-х, і в 00-х росіяни чисельно переважали серед його жителів. І навіть серед українців, які там жили, більшість була російськомовні", - резюмував історик.

Донбас і Кубань

Також Мараєв нагадав, що Донецька і Луганська області належать Україні за Конституцією. Це міжнародно визнані українські території.

Досить часто поширюється думка про те, що Кубань є окупованою Росією територією України. Проте це не так, заявив історик.

Мараєв підкреслив, що Кубань не було включено до Конституції України. Карти "української Кубані" 1920-1930 років, які можна знайти в інтернеті, відображають лише етнічне розселення українців. Адміністративно ж регіон ніколи не входив до складу України, навіть за часів УНР.

"Є популярний міф, що УНР приєднала Кубань на основі автономії. Ні, вона цього не встигла зробити. Переговори велися, але до справи не дійшло. Тому давайте не будемо вигадувати те, чого не було, і видавати бажане за дійсне", - додав Мараєв.

Історик поділився, що до 1930-х років на Кубані дійсно був значний відсоток етнічних українців. Проте пізніше СРСР провів політику русифікації та придушення української ідентичності в регіоні.

"Станом на зараз люди, які живуть на Кубані, є переважно зазомбованими і лояльними російськими громадянами. Хоча, безперечно, там є відсоток українських симпатиків", - вважає Мараєв.

Історик упевнений, що Україні в ідеалі потрібно було працювати над збільшенням відсотка людей на Кубані, які підтримують нашу країну, щоб цей регіон став "справжньою пороховою діжкою" в сучасній Росії.

Окупація Криму - важливі новини

Раніше голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров назвав фейком дані американського видання Semafor про те, що адміністрація президента США Дональда Трампа розглядає можливість визнання анексованого Криму територією Росії. Він відкинув можливість того, що американський лідер може припустити зміну політики щодо питання півострова.

Крім того, в одинадцяту річницю "кримського референдуму" Міністерство закордонних справ Туреччини засудило анексію півострова Росією, яка сталася 2014 року. У МЗС Туреччини заявили, що анексія суперечить міжнародному праву.

Вас також можуть зацікавити новини: