
Є ризик, що в Європі ведеться подвійний підрахунок наших громадян і та сама людина може рахуватися в двох різних юрисдикціях. Таку думку висловив виконавчий директор Київського міжнародного інституту соціології Антон Грушецький.
"Тому точно сказати, скільки українців перебуває за кордоном ми не можемо. Населення, яке перебуває на підконтрольній території, складає близько 30 млн. Відтак 5-7 млн українців, які перебувають за кордоном - це колосальна кількість людей, які перебувають поза межами батьківщини. Якщо певна країна має більшу кількість біженців, вона отримує більшу кількість підтримки на цих біженців. Тому тут немає мотивації в країн точно вираховувати всіх українців за кордоном", - сказав він у етері Українського Радіо.
За його словами, найбільше українців виїхало в 2022 році, частково у 2023 році.
"Зараз також можуть бути періоди, коли більше виїхало, ніж повернулося. Ті українці, які вже кілька років перебувають за кордоном, мають досвід вкорінення. Це один із факторів, які свідчить про те, що люди навряд чи повернуться до України", - пояснив соціолог.
Він розповів, що за даними Євростату від 28 лютого 2025 року, майже 98,5% отримувачів тимчасового захисту в ЄС - це громадяни України.
"Майже половину одержувачів становили жінки. Діти - третину. А дорослі чоловіки - майже 23,5% від загальної кількості. Коли і кого найбільше виїжджало? Спочатку переважали жінки і діти. А в наступні роки зросла частка чоловіків. Частина чоловіків виїжджають нелегально, але більшість - це чоловіки, які мають законні підстави виїхати за кордон", - сказав Грушецький.
Він також відповів на питання про те, кого найбільше шукають на європейському ринку праці:
"Якщо це чоловіки, то є попит на робітничі професії, які не передбачають обов’язково знання мови. У випадку жінок, це також некваліфікована праця".
Українські біженці - останні новини
Старша наукова співробітниця інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко розповіла, що лідерами за кількістю працевлаштованих українців є дві європейські країни - Польща та Німеччина.
Вона зауважила, що точних даних немає, але слід зважати на те, що у цих країнах перебуває найбільше українців, які мають статус тимчасового захисту. Найбільше працюючих українців - у Польщі - там менш суворі вимоги до знання мов, більш зрозуміла сама мова, при цьому не такі великі соціальні виплати.