Завдяки такій військово-лікарській комісії буде визначено, чи можуть ці військовозобов'язані служити в армії / колаж УНІАН, фото УНІАН

В Україні є кілька підстав, аби людині призначили пройти військово-лікарську комісію. Про це розповіла засновниця ГО "Адвокати для військовослужбовців" Євгенія Рябека в інтерв'ю "Новинарні"

Зокрема ВЛК можуть призначити для визначення причинного зв'язку між пораненням, контузією або хворобою та службою в армії. Також ВЛК призначають для визначення придатності до служби після лікування. Йдеться про поранення, хвороби, контузії або каліцтва. 

Також військово-лікарську комісію проводять, коли під час лікування було виявлено захворювання, які зумовлюють непридатність до служби, або це сталося внаслідок травм. Якщо серйозних проблем зі здоров'ям немає, то ВЛК не призначають. Водночас вже лікуючий лікар визначає, чи змінився стан здоров'я людини. 

Відео дня

Крім того, ВЛК діє для визначення потреби у продовженні лікарняного, її визначає лікуючий лікар, а направляє на ВЛК очільник медзакладу. 

"Будь-яка людина, яка проходить військову службу і має проблеми зі здоров’ям, має звернутися з рапортом до командира і просити про проходження ВЛК. Командир або начальник медичної служби частини реєструє військовослужбовця в електронній черзі і формує направлення. Якщо ж це поранення, то випадок екстрений, тобто людину з направленням від командира частини доправляють у лікарню", - пояснила Євгенія Рябека.

Також проводиться ВЛК для того, аби визначити статус колишніх "обмежено придатних". Йдеться про чоловіків, які до підписання змін до Закону України  "Про військовий обов’язок і військову службу" від 4 квітня 2024 року мали висновок ВЛК "обмежено придатний".

Зазначається, що до 4 лютого 2025 року такі люди повинні пройти повторну ВЛК, яка визначить, чи можуть вони служити в армії. За словами адвокатки, без перепроходження ВЛК їх не мають мобілізовувати, адже незрозуміло, де і на якій посаді людина може служити в ЗСУ. 

"Ми радимо пройти заздалегідь усі лікарські обстеження. Мати при собі усі висновки, діагнози, довідки, аби мати більше шансів на справедливий висновок", - підкреслила вона.

Експертка додала, якщо військовий потрапив на службу без проходження військово-лікарської комісії, то він повинен написати рапорт на ім'я командира, аби йому призначили цю комісію. Таку процедуру можна зробити і онлайн. 

Своєю чергою якщо командир ігнорує рапорт, тоді слід звернутися зі скаргою на гарячу лінію Міноборони за номером 1512, на цьому етапі долучаються і адвокати. 

Також ВЛК діє перед мобілізацією чи прийняттями на строкову службу, додала Рябека. 

Мобілізація в Україні - останні новини

Раніше представниця ТЦК розповіла, коли підготовка військовозобов'язаного не потрібна. За її словами, якщо людина, яка підписала контракт на військову службу, менше 10 років тому проходила строкову службу або брала участь в АТО/ООС, то вона напряму відправляється в частину, яку для себе обрала.

Водночас британський військовий експерт Френк Ледвідж пояснив, чому зниження мобілізаційного віку в Україні є поганою ідеєю. За його словами, навіть якби Україна призвала зараз всіх, кого хоче, вона не зможе все одно кількістю перемогти Росію. 

Вас також можуть зацікавити новини: