Коли буде індексація пенсій працюючим пенсіонерам / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Щороку в Україні проводиться індексація пенсій працюючим пенсіонерам. Українці, які продовжують працювати після досягнення пенсійного віку, можуть розраховувати на перерахунок що два роки. Їхні виплати зростатимуть разом із зарплатою. 

Про те, як відбувається перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам в Україні і які документи потрібно подавати до ПФУ, ексклюзивно для УНІАН розповів керуючий адвокат у Адвокатському бюро Івана Хомича, адвокат Іван Хомич.

Кого стосуватиметься перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам

Іван Хомич назвав базовий документ, який регулює питання призначення та перерахунку пенсій у солідарній пенсійній системі (йдеться про звичайну пенсію за віком, за інвалідністю і по втраті годувальника), - це закон України №1058 "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування". У 42 статті цього документа розписано порядок індексації та перерахунку пенсії.

Відео дня

Перерахунок передбачений саме тим пенсіонерам, які після призначення пенсійних виплат та виходу на пенсію продовжили працювати. У законі йдеться, що, якщо після призначення пенсії упродовж двох років пенсіонер отримав додатковий трудовий стаж, то він має право на перерахунок виплат. Тобто в Україні проводиться перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам кожні 2 роки.

При цьому не важливо, скільки саме протягом 24 місяців після виходу на пенсію особа працювала. До прикладу, якщо людина офіційно пропрацювала ще півроку чи рік, вона має право на перерахування пенсії, але не раніше ніж через 2 роки після виходу на пенсію.

Як уточнив адвокат, на перерахунок виплат не мають права особи, яким призначили пенсію за вислугою років (у тому числі вчителі, медики), тобто ті, які вийшли на пенсію раніше 60 років, і їм ще не виповнилось 60.

Куди звертатися для індексація пенсії працюючим пенсіонерам

Як зазначає адвокат, зазвичай Пенсійний фонд автоматично перераховує виплати всім пенсіонерам, які офіційно працювали впродовж двох років після того, як вийшли на пенсію.

Але є індивідуальні випадки, у яких для перерахування пенсій людині доведеться звернутися в ПФ. До прикладу, якщо людина вийшла на пенсію у червні 2023 року, але продовжила працювати, то їй можна звернутися у Пенсійний фонд у червні 2025-го, оскільки саме тоді вона отримає два роки додаткового стажу, необхідного для перерахунку. Такій особі треба самостійно подати заяву на індексацію.

Якщо людина в індивідуальному режимі не звернеться за перерахунком, то їй автоматично перерахують пенсію з квітня наступного року, але у такому разі вона втратить гроші, які могла б отримати до проведення перерахунку в автоматичному режимі.

Коли нарахують доплату після перерахунку пенсії

Перерахунок пенсій у звʼязку з набуттям додаткового стажу здійснюється щорічно з 1 квітня. Але Пенсійний фонд перераховував пенсії заднім числом - з травня, оскільки інформація про заробітні плати, які людина отримувала, і які враховують під час перерахунку, надходила у ПФ із затримкою у два-три місяці.

Адвокат Іван Хомич пояснив причини затримки: для проведення перерахунку Пенсійний фонд має отримати відомості про нараховану заробітну плату за перший квартал, а він закінчується у березні. До 20 квітня у ПФ подавали звіти про зарплату, а потім їх обробляли і саме станом на травень у Фонду була вся інформація, потрібна для проведення перерахунку виплат працюючим пенсіонерам.

З травня чи червня пенсіонерам виплачували ті кошти, які мали доплачувати після перерахунку, починаючи з квітня.

Зараз звіти щодо нарахованої зарплати у Пенсійний фонд подають щомісячно, а не щоквартально. Тому, можливо, деякі працюючі пенсіонери отримають доплату до пенсії вже у квітні.

Якщо говорити, наскільки зросте пенсія деяких пенсіонерів, то можна привести такий приклад: чоловік виходив на пенсію у 2023 році, і тоді середня зарплата по Україні за три попередні роки становила приблизно 12 тисяч 800 гривень, у нього було 35 років стажу, і він почав отримувати пенсію у розмірі 4 480 грн (обраховується за формулою – розмір середньої зарплати множиться на коефіцієнт 0,35), а після набуття додаткових двох років стажу та перерахунку його пенсія становитиме 4 736, оскільки при підрахунку вже використовуватиметься коефіцієнт 0,37 (бо особа отримала 37 років стажу). Ще людина отримає додаткові 23 гривні за кожен рік додаткового стажу, тобто до пенсії додасться ще 46 гривень.

У людини пенсія може зрости і за рахунок зарплати. Якщо за два роки пенсіонер отримував офіційну зарплату вищу, аніж ту, яка була врахована під час нарахування пенсії, то пенсійна виплата після перерахунку також може збільшитися.

Вас також можуть зацікавити новини: