Після хакерської атаки на українські держреєстри з'ясовується, злам виник через порушення правил кібербезпеки, чи когось з українських службовців підкупили. Про це повідомив член Комітету ВРУ з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександр Федієнко в інтерв'ю "Радіо Свобода".
"Десь, скоріш за все, стався якийсь інцидент. Я думаю, що спецслужби цим займаються", - сказав він.
Нардеп зауважив, що поки важко сказати, чи був це фішинг, додавши, що, можливо, когось підкупили з працівників, які працюють з реєстрами.
"Тут можуть бути компоненти і вербування працівника цієї установи. Може бути багаторівневий механізм підкладання якоїсь флешки, щоб вона пройшла єдиний внутрішній периметр, була увімкнена. Тут може бути й фішинг комп'ютерів працівників, які, можливо, якось працюють з закритим контуром дистанційно, що в принципі заборонено. Тому це точно не "Вася", "Петя", а це чітко спланована кібератака, яку можливо було провести суто з урахуванням достатньо системно крутої працюючої організації", - пояснив Федієнко.
Він зазначив, що зараз точно відомо, що зламана інфраструктура, де зберігаються дані, бо до неї немає доступу й її відновлюють.
"А от чи зламали базу даних, яка знаходилась в цій інфраструктурі, на жаль у мене поки немає такої інформації, я не знаю", - підкреслив Федієнко.
Нардеп додав, що навіть в разі знищення цифрових баз, що є найгіршим сценарієм, відновити інформацію можливо, але на це потрібен час.
"Якщо ми кажемо про відновлення, то 100% - буде, навіть якщо знищено цифрові образи, то з паперових можна відновити. Але на це пійдуть роки. Але якщо цифрові образи - ці бази даних все ж таки збереглися, а треба відновити тільки інфраструктуру - тоді відновлення буде тривати тиждень або два тижні… Якщо дійсно збереглись десь образи, на що я сподіваюсь, і мені підтверджують цю інформацію закриті джерела, то думаю, що тиждень-два і вони (реєстри - УНІАН) почнуть поступово відновлювати роботу", - сказав він.
Кібератака на державні реєстри України - що варто знати
19 грудня відбулась масштабна кібератака на державні реєстри України. За словами віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної, внаслідок атаки було тимчасово призупинено роботу Єдиних та Державних реєстрів, які перебувають у компетенції Міністерства юстиції України.
Пізніше колишній міністр юстиції Денис Малюська, говорячи про наслідки масштабної хакерської атаки РФ на українські реєстри, сказав, що серйозної проблеми у видаленні інформації немає, адже існують резервні копії для відновлення. Водночас зазначив, що раніше росіяни фокусувалися на тому, щоб вкрасти інформацію. Зараз вони не лише вкрали, а й знищили її. Це суттєва зміна у поведінці російських хакерів.