Українці можуть отримати фінансову допомогу / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Смерть людини практично завжди супроводжується не тільки важкими моральними випробуваннями, а й фінансовими тяготами. Оплата послуг ритуального бюро та інших відповідних інстанцій по кишені далеко не кожному українцю. І якщо дилема про те, чи гріх не йти на похорон, може виникати ситуативно, то проводжати людину в потойбічний світ доведеться все одно.

Дізнайтеся, які виплати передбачені на поховання і хто може їх отримати.

Хто має право оформити виплати на похорон

За даними сайту ПФУ, соціальні виплати на похорон доступні тільки людям зі страховкою або тим, кого такі люди забезпечували фінансового (утримували). Це належать до таких категорій спорідненості:

Відео дня
  • чоловік (дружина);
  • діти, брати, сестри та онуки молодше 18 років;
  • діти, брати, сестри або онуки, старші за 18 років, якщо в них є інвалідність, отримана до повноліття (до того ж, для братів, сестер і онуків це правило діє, якщо в них немає працюючих батьків);
  • діти, брати, сестри або онуки до 23 років, які навчаються в ПТУ, технікумах і ВНЗ на денній формі;
  • батько, мати;
  • дідусь, бабуся по прямій лінії.

Ця процедура описана в статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Логіка її проста - якщо хто-небудь із членів сім'ї постійно матеріально забезпечував людину, її кошти були єдиним джерелом доходу, то після смерті цієї людини вищезгаданий член сім'ї має право оформити виплати на поховання.

Важливо розуміти, що якщо у людини було інше джерело доходу (пенсія або робота), то вона не вважається утриманцем.

У якому розмірі будуть виплати на похорон пенсіонера і які потрібні документи

З 1 січня 2023 року виплати на похорон в Україні для застрахованих осіб або осіб, які були на утриманні у застрахованих осіб, становлять 4100 гривень. Сума фіксована і, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", не може бути меншою за суму, що дорівнює двом пенсіям, які отримувала людина за життя.

Для того щоб оформити виплати на поховання родичам померлого або особам, які здійснили поховання, потрібно надати до Пенсійного фонду певні документи, такі як:

  • паспорт громадянина України;
  • ідентифікаційний код;
  • заяву, написану від руки під час прийому в ПФУ;
  • свідоцтво про смерть людини;
  • виписка про смерть із Держреєстру або довідка про смерть;
  • реквізити банківського рахунку, на який надійдуть гроші.

Варто зауважити, що строки виплати допомоги на поховання Україна не визначає чітко - це можна зробити в будь-який зручний час. Але пам'ятайте, що рішення про надання виплат буде ухвалено страхувальником наступного дня після вашого звернення. Якщо воно виявиться позитивним, вам буде перераховано кошти на зазначені реквізити.

Якими будуть виплати на поховання військового пенсіонера

Виплати на поховання військовослужбовців дещо більші в розмірі, ніж допомога на поховання цивільних осіб. Їхній розмір регулює Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Згідно з ним, розмір матеріальної допомоги має мінімально дорівнювати трьом місячним пенсіям, але точно не бути меншим за прожитковий мінімум для осіб, які мають можливість працювати, помножений на 5.

З 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 гривень. Таким чином виходить, що особи, які подали заяву на фінансову допомогу в похованні військового пенсіонера, можуть отримати 15140 гривень.

Це правило стосується абсолютно всіх громадян України, які були військовослужбовцями і вийшли на пенсію, окрім тих, що були поховані за рахунок держави.

Для того щоб правильно скласти заяву, не переплутати і не забути потрібні документи, а потім вчасно і в повному обсязі і отримати виплати на похорон від держави, краще записатися на прийом в один із сервісних центрів ПФУ.

Вас також можуть зацікавити новини: