Смерть людини - це завжди морально складний процес, але дуже часто наступним після поховання кроком є розподіл майна померлого. Спадщина, яку він залишив за заповітом або без нього, ділиться між родичами.
- Чи має право дружина на спадщину чоловіка
- Яка спадщина перейде до дружини після смерті чоловіка
- Хто має право на спадщину без заповіту та з ним
- Хто перший претендує на спадщину - дружина чи діти
Адвокатка юридичної компанії Winner Світлана Круторогова в коментарі УНІАН розповіла, на що має право претендувати дружина, колишня дружина або діти.
Чи має право дружина на спадщину чоловіка
Експерт пропонує розглянути такий такий випадок: є подружжя – чоловік та дружина, і у чоловіка помирає останній з батьків, до прикладу, батько, і після нього лишається квартира, то у тому разі, якщо чоловік – єдиний спадкоємець, він набуває право власності у порядку спадкування як спадкоємець першої черги (до неї входять другий з подружжя, хто лишився живий, діти, батьки). У такому разі квартира, яку отримує у спадок чоловік, стає його особистою приватною власністю, і таке майно не можна віднести до спільної власності подружжя, тому дружина на нього не має права.
Є інший варіант – якщо помирає чоловік, тоді дружина має право успадкувати його майно у порядку першої черги спадкування.
Також адвокатка пояснила, чи має право на спадщину цивільна дружина - вона каже, що цивільна дружина може претендувати на спадщину померлого у рамках четвертої черги успадкування. В такому випадку для того, щоб отримати спадщину, жінка має довести через суд, що була з чоловіком у сімейних стосунках понад 5 років
Крім того, варто розуміти, чи має право на спадщину колишня дружина - за словами Круторогової, якщо пара розлучена, і чоловік помирає, то колишня дружина немає ніякого права на майно, яку він залишив у спадок.
Яка спадщина перейде до дружини після смерті чоловіка
Якщо чоловік помирає і у нього є дружина, немає дітей, а батьки померли, то у такому разі жінка має право на спадщину та може успадкувати майно – як рухоме, так і нерухоме. Крім того, якщо у чоловіка були борги, вони теж можуть перейти у спадок його дружині. Але, як каже експерт, є важливий нюанс:
Якщо чоловік та жінка офіційно одружені, але разом не проживають, то упродовж шести місяців з дня його смерті дружині треба подати заяву на вступ у спадщину, бо, якщо вона цього не зробить, питання щодо його майна стане спірним.
Якщо ж вони жили разом і, крім дружини, немає спадкоємців першої черги, то вона може навіть не подавати заяву на вступ у спадщину, а вступить у спадщину автоматично.
У тому разі, якщо жінка подасть заяву нотаріусу, то тоді після закінчення шестимісячного терміну з моменту смерті чоловіка отримує свідоцтво про право на спадщину, у якому буде вказано все майно, яке чоловік залишив після смерті.
Якщо у чоловіка після смерті залишився борг, то його не вкажуть у свідоцтві про спадщину. Упродовж шести місяців кредитори можуть звернутися до дружини боржника чи до нотаріуса. Якщо дружина не подавала заяву на вступ у спадщину, то спадкову справу можуть відкрити на підставі заяви, поданої кредиторами. Якщо ж жінка вступить у спадщину, то кредитори мають розв'язувати питання виплати боргу з нею.
Кругорогова впевнена - кредитори можуть довести, що жінка має повернути борг, якщо чоловік брав гроші, і вони були використані в інтересах родини:
Варто зазначити, що спадкоємець відповідає перед кредитором за наявний борг лише у розмірі загальної вартості спадкового майна.
Тобто, якщо борг був 4 мільйони гривень, а спадок оцінили у 2 млн грн, то у такій ситуації спадкоємець, який вступив у спадщину, буде відповідати перед кредитором у межах саме останньої суми. Якщо жінка знає про борг та не хоче його виплачувати, тоді вона може написати заяву про відмову від вступу у спадщину.
Хто має право на спадщину без заповіту та з ним
Юрист каже, що спершу право на спадщину мають спадкоємці першої черги спадкування, і, якщо немає заповіту, вони у рівних частках вступають у спадщину. Якщо таких спадкоємців немає, то тоді спадщину мають отримати спадкоємці другої (бабусі, дідусі, брати, сестри), третьої (рідні тітки, дядьки) чи четвертої черги (цивільна дружина) відповідно. Для отримання майна померлого спадкоємці мають подати заяву на спадщину. Заяву не треба подавати тим спадкоємцям, які жили разом з померлим та були зареєстровані за однією адресою із ним. Якщо ж чоловік лишив заповіт, то цей документ має вищу силу, і у ньому спадкодавець сам вказує, кому він передає спадщину.
Хто перший претендує на спадщину - дружина чи діти
Право на спадщину за законом мають дружина та діти, батьківство яких визнав померлий чоловік, вони відносяться до спадкоємців першої черги успадкування. Варто зазначити, що діти мають право на спадщину, незалежно від того, від якого вони шлюбу. Якщо чоловік не залишив заповіт, то дружина та діти вступають у спадщину в рівних частинах. До прикладу, якщо у чоловіка залишились дружина та двоє дітей, то ці спадкоємці мають право на спадщину по 1/3. Враховуючи те, що жінка та діти померлого чоловіка є спадкоємцями першої черги, тому вони мають рівні права на отримання спадщини.
Адвокатка також пояснила, як ділиться спадщина між дітьми - вона каже, що якщо чоловік визнав батьківство дітей від першого шлюбу, якщо він записаний батьком цих дітей, тоді вони матимуть право на спадок та належатимуть до першої черги успадкування. Частка дружини становить 1\3 спадкового майна, а 2\3 діляться між дітьми