Денис Малюська зазначив, це дуже правильна ініціатива, яка має вирішити існуючу проблему / фото УНІАН

Законопроєкт про множинне громадянство (номер №11469), який був внесений президентом та днями ухвалений в першому читанні Верховною Радою, правильна ініціатива, що має врегулювати проблему, яку не можна ігнорувати. Втім, сам по собі інститут подвійного громадянства не призведе до вибухового зростання кількості громадян України, а деякі моменти викликають безліч запитань.

В етері телемарафону ексміністр юстиції України Денис Малюська поділився думкою про мету закону, що пропонує змінити влада та в яких деталях "криється диявол".

Він зазначив, що звісно, будь-яка держава хотіла би, щоб її громадяни не мали жодних юридичних зв’язків з іншими та залишалися лише її громадянами. Але це не відповідає реаліям практично в жодній країні світу, особливо враховуючи фактичні обставини.  

Відео дня

"Напевно, що сотні тисяч громадян України мають громадянство іншої країни. Відповідно, ховати голову в пісок та ігнорувати проблему всі ці року було неправильно. Тим паче з огляду на кількість громадян, які зараз перебувають за кордоном", - сказав Малюська.

На думку екс-міністра юстиції, навряд чи закон про множинне громадянство стане наслідком того, що "нас стане 52 млн. чи кількість громадян України вибухово зросте". Множинне громадянство саме по собі не зробить Україну привабливою для того, щоб сюди повертались українці чи емігрували таланти з усього світу. Тому що, ключовими факторами будуть безпека, наявність високооплачуваних робочих місць, гарна освіта для дітей.

Він вважає, що мета закону - вирішити існуючу проблему.  

"Вона є і досить проста. За чинним законом, у випадку, якщо наш громадянин - громадянин України набуває громадянство іноземної держави, він автоматом повинен втратити громадянство України. Тобто, юридично президент мав би видати указ і зафіксувати втрату громадянства сотнями тисяч громадян України. Що з огляду на здоровий глузд, ситуацію з демографією, і взагалі, нашими планами щодо економічного зростання в майбутньому, позбавлене будь-якого сенсу", - акцентував Малюська.

Крім того, виникає безліч інших питань, зокрема, як зрозуміти, хто з громадян має подвійне громадянство, а хто ні. Він додав:

"Щоб не було вибіркового застосування законодавства, що когось позбавили, а когось не позбавили". 

За словами Малюськи, з усіх боків це правильна ініціатива, проте "диявол у деталях". Багато хто розуміє необхідність множинного громадянства, але всі бачать цей інститут по різному. 

"Наприклад, чи мають українські держслужбовці мати громадянство виключно України і жодного іншого громадянства. Чи мають бути якісь обмеження в наявності іноземного громадянства у політиків.  Безліч інших запитань, які будуть виникати під час прийняття цього закону. Але загальний меседж зрозумілий, що загалом парламент таку ініціативу підтримує", - підкреслив екс-міністр юстиції.

На його думку, в першому варіанті закону передбачений дещо застарілий підхід до того, з якими країнами Україні налагоджувати процес множинного громадянства. 

Зокрема, має з’явитись інший закон з переліком тих держав, де і українцям буде легше отримувати громадянство без наслідків, і де іншим громадянам буде легше отримувати громадянство України. Малюська пояснив:

"Мені здається цей підхід надто консервативний, його можна було би зробити ліберальніше. Тобто, затверджувати список не тих кому дозволено, а тих - кому заборонено. І політично, і механічно набагато легше".

На його думку, можливо це питання поетапності.

"Спочатку такий обмежений закон. А потім він буде ліберальніше, якщо все гарно піде", - додав екс-міністр юстиції.

Закон про множинне громадянство - деталі

Як повідомляв УНІАН, 17 грудня Верховна Рада ухвалила в першому читанні внесений президентом законопроєкт про множинне громадянство.

За словами першої заступниці голови Державної міграційної служби України Ірини Ковалевської законопроєктом передбачається, якщо іноземець набуває громадянства України, то він може не виходити із громадянства своєї громадянської належності. І так само, якщо громадянин України буде набувати громадянства іноземної держави, то він може не виходити із громадянства України. 

Вас також можуть зацікавити новини: