ДОТ vs. ДАСУ: хто і навіщо проштовхує 'Мілікон' через скандал? - ЗМІ

Держоператор тилу подав позов до суду на ДАСУ, бо вона висунула вимогу — розірвати договір з однією із компаній. Про це передають "Українські новини".

"Профільний журналіст та експерт інформаційного агентства "Стоп Корупції" Ігор Хмурий продовжує пильно спостерігати за перебігом подій, пов’язаних із ДОТом. Цього разу Держоператор тилу подав позов до суду на ДАСУ, бо вона висунула вимогу – розірвати договір з компанією-прокладкою. Що цьому передувало і що може бути у висновку – Хмурий розповів на особистій сторінці у соцмережі", — пише видання Стопкор.

"Те, як ДОТ за вуха тягне імпорт бронежилетів варте серіалу від Нетфлікс. Слоганом буде щось типу "сім’я – це головне", а директора має зіграти Він Дизель в амплуа Домініка Торетто. Бо цей вже просто гіперболізовано гротескний сюр", – пише журналіст-розслідувач.

Відео дня

За словами журналіста, ДОТ мріє затвердити за собою схему "купи-продай" під виглядом імпорту замість розвитку внутрішнього ринку. Було багато спроб дійти до омріяного алгоритму дій. З’явилась ізраїльська компанія "MASADA ARMOUR SOY", потім в 2024 році – зрив половини запланованого обсягу закупівель (+- 100 000 шт). Це стало стало зручним приводом віддати в грудні перемогу вартістю 1,6 млрд (75 000 комплектів) компанії "Фортеця захисту" із статутний капіталом 500 грн і свіже зміненими КВЕДами. За легендою – вона була дистриб’ютором "MASADA ARMOUR SOY". Але ЗМІ здійняли скандал і торги довелось відмінити.

Тоді  наприкінці лютого цього року "Фортеця Захисту" прямо під тендер купує іншу – "Мілікон Юа". Проте проблеми з документами нікуди не ділися і навіть помножилися. Через строкаті спроби зліпити разом всі попередні документи ("ізраїльтян та першої прокладки) в новий кейс та стислі терміни – черговий скандал, скарги та навіть позови вітчизняних виробників..

"ДОТ де міг послав, де не зміг – щось змінив, але тендер не скасував, контракт уклав".

В справу втрутилась Держаудитслужба. Вона підтримала більшість скарг учасників закупівлі та розпочала перевірку. 24 березня ДАСУ опублікувала висновок моніторингу та висунула однозначну вимогу – розірвати договір. Та замість цього ДОТ вирішує битися за сумнівний контракт до кінця та подає на це рішення ДАСУ позов до суду.

"Тобто, замовник не просто клав на скандали, ЗМІ та виробників. Замислитесь – держпідприємство МОУ готове судитися з аудиторським держорганом фактично в інтересах приватної компанії. Тому і спадає на думку, що справа не в "Мілікон", не в "Фортеці" і навіть не в "ізраїльтянах". Справа у прецеденті й моменті", – зазначає Ігор Хмурий.

За даними джерел Хмурого, паралельно зайшла мова про запровадження нової схеми безконкурентних прямих угод у випадках зривів постачання. Якщо хтось щось не встигає виконати замовлення (або його товар не прийняв замовник) – закупівлю передають іншому охочому. Але у такі терміни, що виготовити партію з нуля практично неможливо. Звичайно, якщо ти не "імпортер", бо всі інші працюють під замовлення, а не на склад.

За словами журналіста, ДОТ б’ється не за 200 млн чи навіть 1.5 млрд. ДОТ б’ється за прецедент, що стане фундаментом революції та поглинання багатомільярдного ринку.

"Бо ось ці 7 млрд грн на рік – це лише бронежилети. А скільки ще є ринків, де вітчизняні виробники ніяк не хочуть здаватися? Ну і є думка, що незабаром ДОТ поєднають з АОЗ під руку Жумаділова, яка збере в кулак і закупівлю зброї, і закупівлю тилового забезпечення. Тому цей кулак має показати всім вміння грюкати по столу. Бо "пацани не перепрошують", а на кону бюджет невеличкої країни", – стверджує журналіст.