Як можна демобілізуватися з 1 лютого - правила / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Демобілізація - це процедура, яка дає змогу військовослужбовцю перейти на мирний стан і припинити службу в армії. Оскільки в Україні діє воєнний стан, то триває і мобілізація військовозобов'язаних, а також служба тих, хто вже опинився в армії. Дізнайтеся, як можна звільнитися з армії з 1 лютого.

Як проходить демобілізація в Україні

Поняття про те, що таке демобілізація і як правильно провести цю процедуру, відрізняється для різних категорій військових - строковиків, мобілізованих і службовців за контрактом. Цікаво, що з усіх перерахованих категорій демобілізація за власним бажанням можлива тільки для осіб, які служать за контрактом, будучи при цьому громадянами інших держав. Для тих, у кого є громадянство України, правила зовсім інші.

Строковики

Відео дня

Солдати строкової служби мають право на звільнення у трьох випадках - після закінчення воєнного стану, під час демобілізації за строком служби та за наявності підстави відповідно до законодавства. Ба більше - військові, які проходять строкову службу, тепер мають право мобілізуватися за особистим бажанням і служити так само, як це роблять мобілізовані громадяни.

Контрактники

Ті військовослужбовці, які добровільно уклали контракт із ЗСУ, згідно із законом не можуть служити довше менше, ніж прописано в документі. Однак є нюанс - щойно контракт закінчується, він автоматично подовжується і діє, доки не закінчиться воєнний стан, не настане демобілізація або не з'являться законні підстави для звільнення.

ВАЖЛИВО: службовці за контрактом не мають права демобілізуватися за наявності чоловіка або дружини, своїх батьків або батьків чоловіка (дружини) зі статусом інвалідності. Також у них немає такої можливості, навіть якщо троє і більше неповнолітніх дітей перебувають у них на утриманні.

Мобілізовані

Демобілізація мобілізованих чоловіків - процедура ще складніша, ніж у ситуації зі строковиками або контрактниками. Ті, хто потрапив до армії після 24 лютого 2022 року в рамках примусової мобілізації, служитимуть, поки президент не оголосить про закінчення воєнного стану. Так вони можуть дочекатися демобілізації, якщо немає жодних законних підстав для звільнення зі служби.

Як демобілізуватися в Україні за станом здоров'я

У законодавстві нашої країни існує можливість звільнитися зі служби у зв'язку з медичними показаннями. Це стосується тих, хто може демобілізуватися в Україні за рішенням ВЛК. При цьому важливо розуміти, що ймовірність звільнення за станом здоров'я зростає, якщо:

  • чоловіка визнали непридатним до служби і виключили з військового обліку;
  • визнали непридатним і "відправили" на повторний огляд через півроку або рік.

За наявності важких захворювань військовослужбовця можуть не демобілізувати, а відправити на лікування з переглядом рішення пізніше. Іноді після додаткового обстеження у встановлені строки справді настає демобілізація - військовослужбовця знімають з обліку і звільняють зі служби, але може трапитися інакше - вилікують і визнають придатним.

Як демобілізуватися мобілізованим за сімейними обставинами

Деякі військові також можуть використовувати ситуацію в сім'ї як привід, щоб подати документи на звільнення зі служби. Демобілізація в такому разі вельми поширена, і найбільше причин для неї криється саме в сімейному становищі.

Для того щоб отримати можливість піти зі служби саме таким чином, потрібно підтвердити, що військовослужбовець:

  • виховує неповнолітню дитину з інвалідністю;
  • виховує дитину, у якої діагностовано важкі захворювання, і це підтверджено документально;
  • доглядає за дружиною або чоловіком, малолітньою дитиною, своїми батьками або батьками чоловіка (дружини), і це підтверджено документально;
  • має чоловіка або дружину, які належать до категорії осіб з інвалідністю 1 або 2 групи;
  • має матір і батька, у яких є статус інвалідності 1 або 2 групи;
  • є опікуном недієздатної особи, яка має статус інвалідності 1 або 2 групи, та здійснює регулярний догляд за нею;
  • постійно доглядає за особою зі статусом інвалідності 2 групи;
  • постійно доглядає за особою, яка потребує цього за рішенням медико-експертної комісії, причому, ніхто інший доглядати за нею не може;
  • є одним із подружньої пари, де обидві особи служать в армії, але в них є неповнолітня дитина або кілька дітей;
  • самостійно виховує неповнолітню дитину;
  • утримує трьох або більше неповнолітніх дітей, які перебувають у нього на утриманні;
  • має чоловіка, дружину, сина, доньку, батька, матір, дідуся, бабусю, рідних або неповнорідних брата чи сестру, які загинули або пропали безвісти, захищаючи й обороняючи Україну, стримуючи агресію з боку РФ у Луганській та Донецькій областях, а також захищаючи й обороняючи Україну, стримуючи агресію з боку РФ у період воєнного стану.

Важливо пам'ятати, що демобілізація 2025 року доступна і для жінок, які за контрактом проходять службу в ЗСУ. По-перше, вони можуть звільнитися зі служби через вагітність. По-друге, така можливість існує для тих, кому необхідно доглядати за дитиною до трьох років. Крім того, якщо за рішенням медкомісії дитина потребує більш тривалого постійного догляду, жінка також може подати заяву на звільнення зі служби, але тільки до того моменту, поки дитині не виповниться 6 років.

Вас також можуть зацікавити новини: