Під час загрози атаки треба обрати правильне укриття / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

За час війни українці, які постійно живуть в умовах невщухаючої повітряної тривоги, змушені були навчитися ховатися від обстрілів. Усім жителям нашої країни за загрози ракетних або дронових атак рекомендують спускатися в бомбосховища, але що робити, якщо такої можливості немає? 

Чи можна вважати актуальним "правило двох стін" і де ховатися від ракет, а які місця для цього не підходять, у коментарі УНІАН розповів член Національної Спілки Архітекторів України, архітектор Валентин Погорілий

Де краще ховатися від ракет у приватному будинку

Погорілий каже, що у приватному будинку найкраще ховатися у місці, в якому стіни найтовщі, і яке знаходиться якомога далі від вікон. Це може бути коридор або санвузол – як туалет, так і ванна кімната.

Відео дня

Якщо є підвальне приміщення чи погріб, тоді під час обстрілу краще спуститися туди. Якщо ховатися у таких приміщеннях, потрібно подбати, щоб там були інструменти – лом, лопата, кирка:

Такі речі варто там тримати, оскільки часто буває, що після "прильоту" вхід у підвальні приміщення засипає, і людям доводиться пробивати собі шлях нагору.

У підвалі чи погребі, в якому ви збираєтеся ховатися під час обстрілів, обов’язково слід тримати запаси води, щоб у разі того, якщо потрібно буде відкопуватися два чи три дні, ви мали чим втамувати спрагу.

Ще один варіант, де в будинку ховатися від обстрілу - у широкому дверному пройомі, - над ним є бетонна перемичка, і є шанс вижити у разі обвалення споруди.

Де ховатися під час бомбардування у квартирі

На думку експерта, найкраще місце для того, щоб сховатися у квартирі, – це санвузол, оскільки там у будь-якому разі для захисту буде дві стіни і зазвичай там немає вікон. Як правило, санвузли розташовані усередині будинку.

Ще одне хороше місце, де ховатися в панельному будинку, каже Погорілий, це коридор. Крім того, як і мешканцям приватних будинків, можна сховатися у дверному пройомі.

Де ховатися від ракет безглуздо

Як у приватному будинку, так і у квартирі безглуздо ховатися у приміщенні, в якому неподалік знаходиться вікно. Навіть невелика вибухова хвиля може призвести до того, що вікно розіб'ється, і осколки скла розлетяться по всьому приміщенню, вони можуть відскакувати від стін. Чим ближче людина знаходитиметься до вікон, тим більше вона потім може отримати порізів та ран.

Крім того, Погорілий нагадує, куди ховатися, якщо немає бомбосховища, не можна, окрім вже перерахованних місць. Він вважає, що безглуздо ховатися у прихожих, оскільки зазвичай там тонкі стіни. Якщо йдеться про відкритий простір, то не можна ховатися під навісом. Навіс унаслідок обстрілу може впасти на людину.

Експерт також пояснив, що навіть невеликий "Шахед" у разі влучання руйнує у будь-якому разі два поверхи, навіть якщо йдеться про сучасні будинки, збудовані за монолітною технологією:

Мешканцям останніх двох-трьох поверхів багатоквартирних будинків безглуздо шукати безпечні місця у своєму помешканні, їм потрібно під час обстрілів спускатися в укриття.

Нижнім поверхам у разі "прильоту" дрона загрожують обвалення - попереджає архітектор.

Де безпечніше під час обстрілу та чи є різниця між небезпекою від дрона та ракети

За словами експерта, якщо є загроза удару "Шахедом" чи крилатою ракетою, то людина має 15-20 хвилин на те, щоб підібрати найбезпечніше місце у житлі чи спуститися в укриття. А якщо йдеться про загрозу балістики, то є лічені хвилини на те, щоб переміститися у найближче безпечне місце. І саме у разі загрози балістики людині потрібно негайно переміститися у найближче хоча б більш-менш безпечне місце – до прикладу, у коридор, ванну кімнату чи дверний пройом:

Якщо під час загрози балістики людина почне збиратися в укриття, то імовірно, що саме тоді, коли вона вийде на вулицю, ракети і прилетять.

Погорілий пояснює - коли збивають балістику, є великий розліт уламків, і на вулиці вони можуть травмувати людину.

Якщо буде пряме попадання у житло ракети чи дрона, то ніякий з домашніх варіантів укриттів не врятує. Вдома можна ефективно сховатися лише від уламків. Під час прямого попадання балістичних ракет можна врятуватися у протирадіаційному укритті, яке захищає від навантаження 10 тонн на 1 квадратний метр.

Куди ховатися, якщо немає бомбосховища та чи можна йти у підвал

Підвал багатоквартирного радянського будинку, каже експерт, можна використовувати як укриття, навіть якщо воно необладнане. Кожна плита панельного будинку має розрахункове навантаження 800 кілограмів на квадратний метр і, якщо ми розглянемо у якості прикладу дев’ятиповерхову "панельку", то її підвал можна вважати майже протирадіаційним укриттям.

Якщо всі дев'ять перекриттів помножити на 800, ми отримаємо здатність витримувати навантаження у понад 7 тонн на 1 квадратний метр, а це майже як властивість протирадіаційного укриття. Тобто сам будинок відіграє захисну роль. 

Звичайно, вихід з підвалу може засипати, саме тому, люди, які знаходяться у такому підвалі, повинні з собою мати воду, їжу та інструменти, за допомогою яких можна розкопатися та вийти - радить Погорілий.

Чи можна йти в укриття та де ховатися від ракет під час комендантської години

Маріса Скуба, адвокат Адвокатського обʼєднання "Globa&Globa" пояснила з точки зору закону, чи можна йти в притулок у комендантську годину. Вона каже, що українці мають право під час комендантської години йти в укриття. У нашій країні є основний закон – Конституція, і відповідно до статті 3 Конституції людина, її життя та безпека є найвищою соціальною цінністю. Водночас є стаття 27 основного закону, яка гарантує право на життя. З норм статей, вказаних у Конституції, випливає, що в Україні найбільшою та найважливішою цінністю вважається життя та здоров’я особи.

Якщо пролунала повітряна тривога, що свідчить про загрозу та небезпеку для життя і здоров’я певної особи/осіб, то з метою збереження свого життя та здоров’я особа чи група мають право керуватися 8 статтею Кодексу цивільного захисту України, в якій зазначається, що основним завданням державної системи цивільного захисту є, зокрема, забезпечення цілодобового доступу до укриттів, щоб людина могла скористатися своїми конституційними правами – захиститися від небезпеки і зберегти своє життя. Але Скуба дала пораду:

Щоб не мати проблем під час переміщення до укриття в комендантську годину  під час повітряної тривоги, потрібно мати із собою документи, які посвідчують особу.

Юрист каже, що зараз на законодавчому рівні для громадян України не передбачено відповідальності саме за порушення комендантської години, але низка депутатів намагаються "всунути" у Верховну Раду законопроєкти, в яких передбачена така відповідальність. 

У Кодексі України про адміністративні правопорушення немає статті, в якій прописано, що за порушення комендантської години передбачено відповідальність у вигляді штрафу. Але на практиці є підміна понять, і юристи часто на практиці з цим стикаються – поліцейські затримують людей, які порушили комендантську годину, але не за це порушення, а складають протокол, до прикладу, за непокору працівникам правоохоронного органу (ст. 185 КУпАП, зокрема, передбачає штраф у сумі від 136 до 255 гривень, громадські або виправні роботи чи до 15 діб адміністративного арешту).

Вас також можуть зацікавити новини: