Боєць міжнародного легіону ГУР Міноборони України Андрій із позивним "Тритя", який перебував у складі першого десанту, що летів до Маріуполя в березні 2022 року, потрапив до російського полону та пройшов Оленівку, розповів, яким було його повернення з неволі.
"Здається, 16 жовтня 2024 року мене забрали з барака. Людина зі штабу — колаборант, колишній полонений, який став співпрацювати з росіянами, назвав моє прізвище і натякнув, що, скоріш за все, це обмін. Але своїм хлопцям я сказав, що повірю, коли ступлю на українську землю. Був невеличкий острах розчаруватися. Тому що раптом щось трапиться в останній момент: літак може розбитися, в процесі щось зірветься. Як завжди, є багато нюансів", – зізнався він в інтервʼю "Суспільне Чернігів".
Військовий наголосив, що коли ти втрачаєш свободу, є розуміння, що це – найцінніше, що ти маєш.
"Коли є свобода і коли є воля, ти можеш зробити все. У тебе загалом немає проблем. Є якісь там непорозуміння, які можна просто вирішити. У тебе є така можливість. У цей момент починаєш дуже цінувати волю і свободу", – пояснив він.
Як зазначає "Суспільне", Андрій був одним із військових, яких повернули під час обміну 18 жовтня 2024 року. Не встиг "Тритя" доїхати до Чернігова, як їх забрали каретою швидкої допомоги.
"Везли трасою і дорогою зупинили. Зупинив представник мого підрозділу і зі свого телефону дав подзвонити дружині. Я сказав їй, що люблю. Вона відповіла, що теж мене любить. Я не плакав, а вона заплакала… Нас відвезли одразу до Києва, до центрального шпиталю. Зустріли там, як рідних. Такі жіночки, трохи старші за мене. І знаєте, таке враження було, що я потрапив до бабусі – такий маленький хлопчик шкільного віку і приїхав на канікули в село", – пригадав "Тритя".
В Україні військовий перебуває вже біля трьох місяців. Зараз він проходить реабілітацію, проте планує знову повернутися в стрій:
"Основні проблеми зі здоров'ям я вже вирішив. Залишився ще місяць реабілітації і я планую повертатися в стрій. Адже в Україні йде війна".
Обміни полоненими: ви могли це пропустити
15 січня відбувся перший обмін полоненими з РФ у 2025 році. Україна повернула з російського полону 25 осіб. Координаційний штаб із поводження з військовополоненими тоді повідомив, що цього разу вдалося домогтися окремого формату для повернення тяжкохворих і поранених полонених.
Командир бригади "Азов", Герой України Денис Прокопенко розповів, що з полону РФ у вкрай важкому стані повернувся військовий "Азову". За його словами, у захисника важка форма відкритого туберкульозу.