Коли згоряє борг із комунальних платежів в Україні / колаж УНІАН, фото УНІАН, ua.depositphotos.com

Борги за комунальні послуги - серйозна проблема в Україні, особливо під час повномаштабної війни. Тарифи і податки збільшуються, а зарплати не ростуть. З кожним роком українцям стає важче платити за світло та газ. Боржників можуть примусово змусити оплатити суму заборгованості.

Однак під час воєнного стану є певні послаблення щодо боргів за електроенергію та газ. Про те, чи можуть українцям повністю або частково "списати" заборгованість, ексклюзивно для УНІАН розповів адвокат Юридичної компанії "Де-Юре" Владислав Мартинчук.

Відео дня

Чи є відключення електроенергії за борги під час війни 2025

Як розповів в коментарі УНІАН Владислав Мартинчук, у деяких регіонах є особливості щодо нарахування та сплати комуналки під час воєнного стану.

Наприкінці 2023 року Кабмін запровадив нові правила щодо сплати комунальних послуг під час війни. На території, де ведуться бойові дії, розповсюджуються деякі пільги. Наприклад, немає штрафних санкцій за несплату комунальних послуг, тобто не нараховується пеня. Також жителям зони бойових дій не можуть відключити комунальні послуги, навіть якщо за них не сплачують. З таких людей не мають права примусово стягувати плату за борги.

Чи можна в Україні списати борги за комунальні послуги

Як пояснив адвокат, наразі такої практики немає: "Я думаю, що повністю борги за комуналку взагалі списувати не будуть. Може, якесь спеціальне врегулювання буде щодо прикордонних територій з бойовими діями, і там дійсно частково людей звільнять від сплати боргів. Але не думаю, що взагалі комусь спишуть борги за комуналку в тилових регіонах. Можливо, певні варіанти списання боргів за комунальні послуги знайдуть для військових."

Як списати борг за комунальні послуги, якщо людина не живе в житлі

Якщо особа не проживає у житлі 30 днів та більше і може це довести документально, вона може не платити борги за деякі комунальні послуги, нараховані за цей час. Це правило діяло і у мирний час, але не розповсюджується на ті послуги, за які сплачують за лічильником - воду, електроенергію та газ.

Не платити можна за комунальні послуги, які нараховуються без лічильника, зокрема, за користування ліфтом чи за вивіз сміття.

Коли можна не сплачувати старі комунальні борги / фото УНІАН, Володимир Гонтар

Якщо людина не проживає у житлі 30 днів, вона може повідомити про цей факт виконавцю комунальної послуги, і за цей період плата за послугу не буде нараховуватися. Конкретного переліку документів немає. У воєнний час це може бути довідка ВПО, документ про перетин кордону чи відомості про переїзд в іншу країну на навчання.

Тобто для писання боргу треба довести, що людини не було за місцем проживання. Також особі потрібно у довільній формі написати заяву до постачальника комунальних послуг, вказати період, за який вона не платитиме, і надати копії документів. Відомості можна надіслати листом з описом вкладення. На пошті його називають цінний лист.

Якщо йдеться про окуповані території, то українцям, які там лишилися, за період окупації взагалі не нараховується плата за комунальні послуги.

Що буде з боргами за комуналку, старшими за 3 роки

Адвокат пояснює: немає способу, як списати борг по ЖКГ старше трьох років в Україні. В українському законодавстві передбачено позовну давність 3 роки, і у звʼязку з цим старіші борги не підлягають стягненню через суд. Фактично - їх мають списати. На практиці їх дуже часто залишають, вони "висять", при цьому особу можуть намагатися якось змусити сплатити борги, але, якщо справа дійде до суду - їх не стягнуть.

Йдеться про трирічні борги, які накопичувалися упродовж цього періоду, і не було спроб погасити хоча б їх частину. Якщо погашено хоч частину боргу, - то строк позовної давності переривається, і після цього особу можуть змусити сплатити всю суму боргу.

Якщо боргу, до прикладу, за квартиру понад 3 роки, він "висить", і особа не користується житлом чи давно його продала, то такий борг стягнути неможливо.

довідка
Владислав Мартинчук
Владислав Мартинчук
Адвокат судової практики Юридичної компанії «Де-Юре»

Закінчив Національний університет «Одеська юридична академія» і здобув ступінь магістра з відзнакою.

Спеціалізується на сфері цивільних та господарських спорів, сімейній практиці, захисті права власності та відшкодуванні збитків від збройної агресії РФ.

Автор багатьох статей у сфері прав людини, зокрема, захисту права власності. Учасник та доповідач на заходах та обговореннях присвячених питанням компенсації збитків, завданих збройною агресією РФ.

Вас також можуть зацікавити новини: