Гайдуцький вважає, що в Україну повернуться близько 30% біженців / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com, скриншот

За умови настання миру в Україну повернуться близько 30% біженців, переважно це будуть пенсіонери й безробітні, вважає макроекономіст, банкір, доктор економічних наук, експерт у сфері міграційної політики Андрій Гайдуцький. Про це він сказав в інтерв’ю виданню РБК-Україна.

Він пояснив, що аби зрозуміти, скільки українців повернеться, потрібно подивитись на портрет українських біженців за кордоном. Експерт навів дані опитування Info Sapiens про те, що станом на початок 2025 року це портрет мав такий вигляж: працевлаштовані і підприємці – 56%, студенти – 16%, безробітні (в тому числі, не бажаючі працювати) – 18%, непрацездатні і пенсіонери – 10%. 

"Вважаю, за умов настання миру повернуться близько 30%, переважно це будуть пенсіонери, безробітні й невелика частина з кожної іншої групи", - зазначив він.

Відео дня

На його думку, економічних підстав для масового повернення людей немає, адже "доходи в Україні не наближаються до доходів у країнах перебування українців". 

"Вважається, що мігрант готовий повернутись, якщо рівень оплати праці на батьківщині хоча б в два рази менший, ніж у країні його працевлаштування, адже йому не потрібно платити за оренду житла на батьківщині", - наголосив Гайдуцький. 

Але зараз в Україні, за його словами, зарплати в чотири рази нижчі, ніж у Польщі, і в 7-8 разів - порівняно з Німеччиною.

"Тому, щоб повернути українця з Польщі, потрібно вдвічі підняти його зарплатню в Україні, а щоб повернути його з Німеччини – потрібно підняти таку зарплатню в чотири рази. Але якому роботодавцю в Україні стає цікавим такий робітник? Тому в Європі уряди практично не розробляють програм повернення своїх мігрантів, адже це дуже дорого", - сказав експерт.

Українські біженці: важливі новини

Як повідомляв раніше УНІАН, на думку проректора Європейського університету Сергія Ягодзінського, підлітки 15-17 років, які виїхали з батьками за кордон, вже не повернуться в Україну, оскільки вони легко адаптуються до іншого життя. Те саме, за його словами, стосується і трохи старших людей, яким 20-21 рік. Сьогодні держава повинна зробити все можливе, щоб зберегти демографію, вважає Ягодзінський.

Також повідомлялося, що українські біженці можуть залишитися в Європі назавжди. Як пише The Economist, у Польщі дедалі більше людей звертаються за порадою щодо отримання дозволу на постійне проживання або польського громадянства. Курси польської мови користуються неабиякою популярністю. Згідно з нещодавнім дослідженням українського Центру економічної стратегії, лише 43% біженців з України по всьому світі планують повернутися. Два роки тому мова йшла про 74%.

Водночас у ЄС немає чіткого плану, який дозволив би українським біженцям залишитися в країнах Європи після перемир'я України з РФ.  Видання Euractiv вважає, що перемир'я між Україною і Росією може змінити все всього за одну ніч. Після цього країнам, які приймають українських біженців, доведеться вирішити, чи припиняти захист, чи наполягати на інтеграції біженців, чи підштовхувати їх до повернення додому.

Вас також можуть зацікавити новини: