В Україні зараз проживають близько 8 мільйонів осіб, які є економічно неактивними. Це люди, які з тих чи інших причин не мають роботу.
Про це розповіла заступниця міністра економіки України Тетяна Бережна під час свого виступу на Київському міжнародному економічному форумі 2024. Вона зазначила, що уряд має сконцентрувати зусилля на тому, щоб активувати ці 8 мільйонів осіб.
Бережна під час виступу наголосила, що велика проблема з безробіттям є не тільки в Україні, а й у Європі, а також інших країнах світу. За її словами, до цієї категорії населення найчастіше входять особи з інвалідністю, ветерани, які не знайшли себе на ринку праці, жінки, які не можуть поєднувати сімейні та робочі обов'язки.
Дефіцит кадрів спостерігається в усіх сферах, поділилася заступниця міністра економіки. Вона додала, що під час опитування роботодавців у 2023 році найчастіше вони скаржилися на брак фінансових ресурсів, але цьогоріч вони найбільше потерпають від браку працівників.
Чиновниця заявила, що за даними Міжнародної організації праці Україні необхідно залучити 8,6 мільйона додаткових працівників, а згідно з дослідженням Мінекономіки потрібні 4,5 мільйона осіб. Вона зазначила, що тредном в українській економіці буде переробна промисловість і високотехнологічна складна економіка.
Україні потрібні додаткові працівники, але для зростання ВВП особливо важливі ефективність і продуктивність праці, вважає Бережна:
"Ми розуміємо, що те, над чим має працювати уряд, це не тільки створення інклюзивного ринку праці, який поверне людей, які виїхали, а й інвестування в продуктивність праці. Тут полем для відповідності уряду, бізнесу та ГО є створення більшої кількості програм, які допоможуть українцям бути більш конкурентоспроможними на ринку праці".
Як приклад таких програм чиновниця навела ваучери на перенавчання від української Coursera, яка має понад 30 тисяч стипендій. Також вона підкреслила, що зараз дуже важливо залучати до економіки жінок.
Ринок праці в Україні - інші новини
Раніше директор Інституту демографії та соціальних досліджень Національної академії наук України Елла Лібанова розповіла, що українські роботодавці "полюють" на чоловіків, старших за 60 років. Вона зазначила, що мобілізованих чоловіків на робочих місцях також часто замінюють жінки.
Крім того, заступниця міністра соціальної політики Дар'я Марчак поділилася, що до 2025 року в Україні залишиться близько 25 мільйонів осіб, що призведе до серйозного дефіциту кадрів. Згідно з прогнозом Міжнародної організації праці, протягом наступних 10 років дефіцит на ринку праці України становитиме 8,6 млн осіб.