
Екзопланети з масою, подібною до Юпітера, могли утворитися набагато раніше. Нове дослідження, яке провели вчені з Університету штату Огайо, показало, що ці газові гіганти могли сформуватися всього за 1-2 мільйони років, що набагато швидше, ніж вважалося раніше, а саме 305 млн років. Про це пише Interesting Engineering, посилаючись на дослідження, яке опубліковане у журналі The Astrophysical Journal.
Зокрема результати дослідження свідчать про те, що акреція - процес, завдяки якому планети збирають газ і тверді частинки, багаті на вуглець та кисень, аби стати газовими гігантами, швидше за все, відбувається на ранніх стадіях розвитку протопланетного диска.
Також у дослідженні проаналізували сім газових екзопланет-гігантів, а також порівняли їхні зоряні та планетарні хімічні властивості з хімічними властивостями Юпітера і Сатурна.
"Дослідники виявили, що раннє формування цих екзопланет узгоджується з останніми даними, які свідчать про те, що Юпітер утворився раніше, ніж вважалося до цього. Цей висновок ґрунтується на напрочуд великій кількості твердих речовин, які накопичилися на цих екзопланетах", - підкреслили у виданні.
Зазначається, що матеріали, зібрані під час формування планети, збільшують металічність її атмосфери, яку вчені можуть виміряти, аби оцінити кількість акреційних твердих речовин.
Своєю чергою автор дослідження Цзі Ван каже, що вища металічність свідчить про те, що у процесі формування було залучено більше твердих речовин та металів, зокрема важчих за водень і гелій, ніж ті, що містяться в атмосфері.
"Ми можемо зробити висновок, що в середньому кожна з п'яти відібраних планет накопичила еквівалент 50 земних мас твердих речовин. Таку велику кількість твердих речовин можна знайти лише тоді, коли система молодша за 2 мільйони років, але в нашій Сонячній системі загальна кількість наявних твердих речовин становить лише від 30 до 50 мас Землі", - пояснив він.
Ван додав, що ці екзопланети утворилися настільки рано, що на них досі були доступні великі запаси металів.
"Це те, до чого наукове співтовариство не було повністю готове, тому тепер їм доведеться вигадувати нові теорії, щоб пояснити це", - підкреслив дослідник.
За словами Вана, новий аналіз його дослідження може спонукати вчених до переоцінки та оновлення теорій формування планет у Сонячній системі та в інших місцях.
"Все, що ми знаємо про екзопланети, можна помістити в контекст Сонячної системи і навпаки. Зазвичай формування планет відбувається за висхідною схемою, тобто починається з малих об'єктів, які накопичуються, утворюючи більшу планету, але цей шлях займає певний час", - зауважив автор дослідження.
Інші дослідження про космос
Раніше вчені розповіли, що Марс може мати величезні запаси води, які достатні для того, аби затопити планету. Нове дослідження показує, що підземний резервуар води простягається на глибину до 3,7 км. Така цифра є набагато більшою, ніж вважалося раніше.
Також повідомлялось, що найбільше дослідження космосу перевернуло уявлення про темну матерію. За словами дослідників, досі перевага темної матерії, що еволюціонує, не досягла "5 сигм", золотого стандарту у фізиці, який являє собою поріг для відкриття.