Йдеться про гренландську акулу, гренландського кита і туатару / колаж УНІАН, фото Вікіпедія

Найстарішою живою людиною у світі є японка Томіко Ітоока, яка нещодавно відсвяткувала свій 116-й день народження. Проте яким би вражаючим не було довголіття Ітооки, воно не зрівняється з наддовгожителями тваринного світу. Про це пише американський еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс для Forbes, який назвав трьох тварин, які виводять довголіття на новий рівень.

Гренландська акула

Ця тварина має найдовшу тривалість життя серед усіх відомих хребетних, за оцінками, до 250-500 років. Тому цілком можливо, що одна або кілька гренландських акул, які живуть сьогодні, подорожували океаном тоді, коли Фердинанд Магеллан став першим дослідником, який успішно обігнув земну кулю в 1519-1522 роках.

"Однак навряд чи їхні шляхи перетнулися б, оскільки Магеллан йшов південним маршрутом, а гренландські акули мешкають у Північному Атлантичному та Північному Льодовитому океанах", - підкреслив біолог.

Відео дня

Також, ймовірно, жива гренландська акула могла бути свідком загибелі Титаніка у 1912 році. Крім того, вона могла спостерігати й за прокладанням першого трансатлантичного телеграфного кабелю, яке відбулося в середині 1800-х років.

За словами Треверса, є кілька причин, чому гренландські акули є одними з найвражаючих представників тваринного світу, які мають дуже сильну здатність до виживання. 

"По-перше, вони можуть похвалитися надзвичайно повільним темпом росту, виростаючи лише приблизно на один сантиметр на рік і досягаючи статевої зрілості у віці близько 150 років. Вони мають такий же повільний метаболізм, що допомагає їм зберігати енергію. Крім того, бувши вищими хижаками у своєму середовищі, гренландські акули стикаються з невеликою кількістю загроз з боку інших тварин, що дозволяє їм жити протягом тривалих періодів", - пояснив експерт.

Також гренландські акули добре пристосовані до життя у холодних водах з низьким вмістом кисню, завдяки чому їхнє життя може бути довготривалішим.

Гренландський кит

Тривалість життя гренландського кита може становити понад 200 років. Такий факт відомий не лише з досліджень, а й з доказів, адже у деяких китів, виловлених у 2000-х роках поблизу узбережжя Аляски, було виявлено гарпуни 1800-х років у їхніх боках. 

"Це свідчить про те, що ці кити успішно уникали людського хижацтва понад століття, перш ніж були вбиті сучасними людьми, які використовували набагато більш досконалі методи полювання", - додав дослідник.

Біолог пояснив, що така довготривалість життя пояснюється поєднанням кількох факторів. По-перше, гренландські кити мають повільний темп старіння. По-друге, їхні величезні розміри та холодні води Арктики, де вони живуть, можуть сприяти їхньому довгому життю. 

Крім того, дослідження показали, що ці тварини мають надзвичайні механізми відновлення клітин, які допомагають їм відновлюватися після травм та інших стресів. 

Туатара

Дослідження, опубліковане в журналі Science, показало, що туатара - вид рептилій, який походить з Нової Зеландії, може жити 130-140 років. 

Треверс зазначив, що тривалість життя туатари значно перевищує тривалість життя її ектотермних родичів. Зокрема у дослідженні йдеться про те, що в середньому черепахи живуть близько 40 років, крокодили - 20, змії та ящірки - 12, саламандри - 10, а жаби - 8. 

Своєю чергою туатари живуть довше через кілька факторів:

  • повільний метаболізм, який зменшує знос організму, дозволяючи йому старіти повільніше;
  • повільний ріст та розвиток, завдяки чому тварини відчувають менше метаболічних стресів, що виникають при швидкому розвитку;
  • низький ризик хижацтва дозволяє їм жити довгим, стабільним життям без постійного тиску хижаків;
  • унікальні еволюційні риси, які допомагають їм виживати у специфічних умовах впродовж тривалого часу.

Інші цікаві матеріали про тварин

Як повідомляв УНІАН, дослідники з'ясували, що давні американці могли їсти мамонтів до їхнього вимирання. За словами вчених, прибуття людей до Америки збіглося із занепадом та вимиранням багатьох великих тварин.

Також вчені розповіли, чому собаки Чорнобиля швидко еволюціонують. Дослідники  з'ясували, що ті собаки, які жили ближче до місця катастрофи, мали відмінності в ДНК, що показують їхню генетичну відмінність від собак в інших регіонах світу. 

Вас також можуть зацікавити новини: