Стародавні люди могли розводити дуже гарячі багаття / фото - Unsplash

Науковці завдяки унікальній знахідці змогли дізнатися, як стародавні люди зігрівалися на території України під час льодовикового періоду. У цьому їм допомогли сліди трьох вогнищ, які були знайдені на березі річки Дністер біля села Кормань у Чернівецькій області, пише Interesting Engineering.

Зазначається, що відкриття зробили вчені з Університету Алгарве та Віденського університету. У своєму дослідженні вони пояснили, як сліди кострищ допомогли їм дізнатися нову інформацію про життя стародавніх людей.

У виданні поділилися, що науковці використали низку інноваційних геоархеологічних методів, щоб виявити сліди трьох вогнищ часів періоду Максимуму останнього зледеніння, який стався 26 500-19 000 років тому. Тоді температура повітря в Європі опускалася і трималася в межах від -27 до -20 градусів Цельсія.

Відео дня

Вчені розповіли, що вони отримали приголомшливі відомості про те, наскільки складним було розуміння стародавніх людей технологій розведення багать. Проте вони досі не розуміють, чому раніше їм не вдавалося здійснювати подібні відкриття.

"Чи була велика частина доказів знищена характерним для льодовикового періоду поперемінним замерзанням і відтаванням ґрунту? Чи люди не знайшли достатньо палива під час останнього льодовикового максимуму? Або вони не використовували вогонь, а покладалися на інші технологічні рішення?", - ставить питання провідний автор дослідження і геоархеолог з Університету Алгарве Вільям Мерфрі.

Вчені заявили, що за допомогою мікростратиграфічного аналізу, мікроморфології та колориметричного аналізу вони точно визначили одну з єдиних ознак вогню часів льодовикового періоду. У підсумку їм вдалося знайти сліди трьох вогнищ, які були розведені дровами різного розміру.

У виданні додали, що дослідники звернули увагу на те, що температура цих вогнищ сягала понад 600 градусів Цельсія. За словами вчених, це свідчить про майстерність людей виживати навіть у найекстремальніших умовах.

"Люди прекрасно контролювали вогонь і вміли використовувати його по-різному, залежно від мети багаття. Але наші результати також показують, що ці мисливці-збирачі використовували одне й те саме місце в різні пори року під час своїх щорічних міграцій", - пояснив учений Філіп Р. Нігст. Нігст.

Крім того, аналіз показав, що стародавні люди використовували деревину, зокрема ялинову, для розпалювання вогнищ під час піку льодовикового періоду. Дослідники також не виключають використання кісток або жиру, оскільки в пік спеки стародавні люди спалювали кістки тварин у ямі до хрусткої скоринки.

Інші відкриття вчених

Раніше в Єгипті знайшли стародавнє місто-привид часів Тутанхамона. Зазначається, що поселення досить масштабне, можливо, його використовували стародавні військові.

Крім того, на Мадагаскарі вчені знайшли рештки "жаби з пекла", яка полювала на динозаврів. Багатотонні мастодонти були їй не по зубах, а ось їхні дитинчата - цілком.

Вас також можуть зацікавити новини: