Вже понад чотири мільярди років Місяць є небесним супутником Землі, проте його формування було катастрофічним, пише Interesting Engineering.
Впродовж довгого часу вважалося, що Місяць з'явився внаслідок катастрофічного зіткнення Землі з протопланетою розміром з Марс, на ім'я Тея, проте нові дослідження ставлять під сумнів цю теорію.
Зокрема вчені з Геттінгенського університету та Інституту Макса Планка з дослідження Сонячної системи проаналізували ізотопи кисню у місячних породах, під час чого виявили ще одну версію до розуміння того, як саме було сформовано Місяць та звідки на Землі з'явилася вода.
Дослідники припускають, що Місяць, швидше за все, утворився з матеріалу мантії Землі, де Тея брала мінімальну участь.
"Для дослідження було проведено ізотопний аналіз кисню в 14 місячних зразках, а також 191 вимірювання земних мінералів. Ізотопи - це різновиди одного і того ж елемента з різною атомною вагою. Дослідники застосували вдосконалену техніку "лазерного фторування". Цей метод передбачає використання лазера для вилучення кисню зі зразків гірських порід. Вимірювання показали надзвичайно високу схожість у вмісті ізотопу кисню-17 (17O) між зразками з Землі та Місяця", - зазначили у виданні.
Тому таке відкриття спантеличувало науковців впродовж багатьох років, внаслідок чого його назвали "ізотопною кризою". Йдеться про те, що Земля і Місяць мають подібний ізотопний склад. Така схожість є несподіваною, адже ключова теорія формування Місяця передбачає, що він повинен мати суттєво відмінний ізотопний склад через участь протопланети Теї.
"Одне з пояснень полягає в тому, що Тея втратила свою кам'янисту мантію в результаті попередніх зіткнень, а потім врізалася в ранню Землю, як металеве гарматне ядро. Якби це було так, Тея була б частиною ядра Землі сьогодні, а Місяць утворився б з викинутого матеріалу з мантії Землі. Це пояснює схожість складу Землі та Місяця", - пояснив професор Андреас Пак, керуючий директор Центру геонаук Геттінгенського університету.
Крім того, дослідження розкрило і те, як вода могла з'явитися на території Землі. Зокрема гіпотеза Пізнього Вініра припускає, що вода на Землі з'явилася після формування Місяця. Однак дані вчених свідчать про те, що саме метеорити під назвою "енстатитові хондрити" могли доставити на Землю більшу частину води.
Тому такі дані підтверджують, що вода могла потрапити на Землю на ранніх етапах її формування, а не тільки внаслідок пізніх зіткнень.
"Однак, оскільки нові дані показують, що це не так, багато типів метеоритів можуть бути виключені як причина "пізнього шпону". Наші дані особливо добре пояснюються класом метеоритів під назвою "енстатитові хондрити": вони ізотопно схожі на Землю і містять достатньо води, щоб бути єдино відповідальними за воду на Землі", - підкреслила перший автор дослідження Мейке Фішер.
Інші дослідження про космос
Раніше стало відомо, що станеться з тілом астронавта, якщо він помре у космосі чи на Місяці. Зокрема у NASA навіть проводять "симуляції смерті" з астронавтами, де такі сценарії розглядаються.
Також повідомлялось, що космічний апарат NASA вцілів після найближчого в історії зближення з Сонцем. Зазначається, що космічний апарат пройшов 6,1 млн км від поверхні Сонця 24 грудня, влетівши у зовнішню атмосферу Сонця, яка називається короною.