Вчені з'ясували, як утворилися Великі озера Північної Америки / Колаж УНІАН, фото Вікіпедія

Великі озера Північної Америки зобов’язані своїм існуванням "гарячій точці", яка була активною сотні мільйонів років тому. Про це пише News Week із посиланням на результати дослідження, які опублікував Geophysical Research Letters.

Зараз Кабо-Верде - це острівна держава в центральній частині Атлантичного океану. Однак 300 мільйонів років тому ця точка знаходилася під тим, що стане Північною Америкою в епоху суперконтиненту Пангея.

"Гаряча точка нагрівала і розтягувала земну кору, створюючи низинний рельєф. Коли льодовики прибули приблизно 20 000 років тому, вони знищили цей регіон і залишили по собі западини, які потім заповнювалися талою водою. Сьогодні ці озера містять близько 20 відсотків світової прісної води", - йдеться у статті.

Відео дня

Автори зазначають, що це відкриття пов’язує діяльність стародавньої мантії з сучасною географією Великих озер:

"Це підкреслює, як внутрішні процеси Землі, що відбуваються протягом мільйонів років, можуть формувати особливості, які мають глибокий вплив на екосистеми та життя людини".

Видання зазначає, що Великі озера утворилися в результаті поєднання геологічних і льодовикових процесів, що тривали сотні мільйонів років.

"Приблизно 300-200 мільйонів років тому гаряча точка Кабо-Верде, шлейф гарячого матеріалу з мантії Землі, знаходилася під регіоном, який згодом перетворився на Великі озера. Інтенсивна спека та розтягнення, викликані гарячою точкою, стоншили літосферу, твердий зовнішній шар Землі, і створили низинну область у регіоні", - розповіли вчені.

Автори вказують, що набагато пізніше, під час останнього льодовикового періоду приблизно 20 000 років тому, масивні льодовики просунулися по ландшафту, зішкрібаючи та поглиблюючи низинні ділянки, залишені після гарячої точки.

"На відміну від гарячих точок, які створюють вулканічні острови, наприклад на Гаваях, вплив гарячої точки Кабо-Верде на Великі озера був менш помітним через товсту, стабільну літосферу північноамериканського континенту. Ця стабільність запобігла вулканічній активності, але дозволила гарячій точці сформувати рельєф регіону, створивши основу для формування озер під час льодовикової ери", - зазначається у матеріалі.

Інші наукові новини

Як повідомляв УНІАН, у Єгипті знайшли гробницю "лікаря-мага", який лікував фараонів. Теті Неб Фу, ймовірно, був фахівцем з лікування укусів скорпіонів і змій.

Також ми писали, що у Китаї знайшли найдавніше місто Шовкового шляху. Археологи продовжуватимуть розкопки на місці найбільш раннього міста династії Шан.

Вас також можуть зацікавити новини: