У квітні 1815 року вулкан Тамбора в Індонезії вивергнувся з небаченою силою, викинувши в атмосферу попіл і сірку. Ця подія справила величезний вплив на поворотні моменти в історії людства.
Про це розповів американський біолог Скотт Треверс у своїй колонці для Forbes.
Вчений поділився, що наслідки виверження вулкана Тамбора занурили світ у те, що зараз відомо як "Рік без літа". 1816 рік залишається найхолоднішим роком з початку документування погодних спостережень.
За словами біолога, виверження вулкана сильно вплинуло на погодні умови в Європі. Наприклад, 1815 року відбулася битва при Ватерлоо, яка стала провалом для колишнього французького імператора Наполеона I Бонапарта. Треверс упевнений, що це пов'язано з тим, що літо того року мало бути сухим, але виявилося сезоном зливових дощів.
Також Треверс нагадав про те, як виверження Тамбори вплинуло на життя в китайській провінції Юньнань. Вона славилася своїми родючими долинами і помірним кліматом, який ідеально підходив для вирощування рису та інших основних культур, але зміни клімату призвели до того, що з 1815 по 1818 рік у провінції був неврожай. Через це жителі Юньнаня страждали від голоду.
Біолог підкреслив, що тоді дощі затопили поля, а заморозки знищили врожай. Крім цього, ціни на продукти харчування злетіли до рекордних значень, а фермери стали частіше вирощувати опіум, оскільки він виявився надійнішою товарною культурою.
Кліматичні аномалії, викликані попелом Тамбори, поширилися далі на Європу, де також трапився неврожай, що спричинив голод на всьому континенті, підкреслив Треверс. Дефіцит зерна збільшив ціни на продовольство, а особливо від цього постраждали коні, які були життєво важливим ресурсом для сільського господарства, транспорту і торгівлі.
Вулкани - інші новини
Раніше вчені нарешті знайшли загадковий вулкан, який влаштував кліматичну аномалію 1831 року. Ним виявився вулкан Заварицький, розташований на одному з островів Курильської гряди.
Крім того, у грудні 2024 року на вулкані Сакурадзіма в Японії почалися вибухові виверження. Стовп попелу та диму від вулкана здіймався на тисячі метрів у небо.