У NASA створили незвичайного робота-екскаватора IPEx, який призначений для роботи на місячній поверхні. Він займатиметься видобутком корисних копалин, пише Interesting Engineering.
Зазначається, що IPEx може виконувати функції бульдозера і самоскида. Його ключовим завданням стане видобуток і транспортування місячного реголіту. З нього можна добувати такі важливі ресурси, як водень, кисень і навіть воду.
"Проєкт IPEx є підтвердженням прагнення NASA використовувати передові технології для досягнення цілей освоєння Місяця. Знижуючи залежність від ресурсів, що постачаються із Землі, IPEx є найважливішим компонентом стратегії NASA щодо забезпечення стійкої присутності людини на Місяці та за його межами", - сказав керівник проєкту IPEx і головний дослідник у Космічному центрі імені Кеннеді Джейсон Шулер.
У виданні поділилися, що в IPEx використовується нова конструкція обертових порожнистих циліндрів із черпаками. Їх назвали ковшовими барабанами.
Згідно із заявою NASA, цей робот здатний викопати до 10 000 кілограмів місячного реголіту за один місячний день (13,5 доби). Це еквівалентно вазі 20 дорослих слонів. У виданні нагадали, що раніше роботизованим системам вдавалося збирати всього по кілька десятків кілограмів матеріалу.
У виданні підкреслили, що видобуток такої величезної кількості реголіту дасть змогу забезпечити астронавтів, які в майбутньому вирушать на Місяць, великою кількістю кисню.
Серед підсистем IPEx - камера і система пиловидалення для навігації та чіткого бачення, а також система мобільності для пересування місячною поверхнею за допомогою коліс і система терморегулювання. У виданні додали, що робот має модульну конструкцію, що дає змогу його легко модернізувати.
У березні 2024 року в NASA вже провели випробування цієї роботизованої системи. IPEx показав відмінні результати в навігаційних тестах.
Інші новини про космос
Раніше в Європі представили міні-ядерну систему для місяцеходів для місій в екстремальних умовах. Завдяки такій розробці Європа стане на крок ближче до дослідження Місяця.
Крім того, вчені виявили "цеглинки життя" у зразках, доставлених з астероїда. Контейнер зі зразками з астероїда доправили 2023 року в пустелю Юта.