На місці Чорнобильської катастрофи триває життя / фото REUTERS

Мікроскопічні хробаки, які живуть у високорадіоактивному середовищі Чорнобильської зони відчуження, здається, абсолютно не страждають від радіаційного ураження. Про це повідомляє науковий вісник Science Alert.

Нематоди, зібрані в цьому районі, не показали жодних ознак пошкодження своїх геномів, всупереч тому, що можна очікувати від організмів, що живуть у такому небезпечному місці. Відкриття, опубліковане на початку цього року, не свідчить про те, що Зона ЧАЕС є безпечним місцем, кажуть дослідники. Просто хробаки стійкі та здатні спритно адаптуватися до умов, які можуть бути негостинними для інших видів.

За словами групи біологів під керівництвом Софії Тінторі з Нью-Йоркського університету, це може запропонувати деяке розуміння механізмів відновлення ДНК, які одного разу можна буде адаптувати для використання в медицині.

Відео дня

"Чорнобиль був трагедією незбагненного масштабу, але ми все ще не маємо повного уявлення про наслідки катастрофи для місцевого населення", — каже Тінторі.

Один із способів зрозуміти це питання — поглянути на нематод — мікроскопічних круглих черв’яків, які живуть у різних середовищах існування (включаючи тіла інших організмів). Нематоди можуть бути надзвичайно витривалими; було кілька випадків повторного пробудження нематод після тисячоліть замерзання у вічній мерзлоті.

Вони мають простий геном і живуть недовго, що означає, що кілька поколінь можна вивчити за короткий проміжок часу. Це робить їх чудовими модельними організмами для вивчення низки речей, від біологічного розвитку до відновлення ДНК і реакції на токсини. Ось чому Тінторі та її колеги вирушили на розкопки в Чорнобиль, щоб знайти нематоди виду Oschieus tipulae, які зазвичай мешкають у ґрунті.

Вони зібрали сотні нематод із гнилих фруктів, листя та ґрунту в Зоні ЧАЕС, використовуючи лічильники Гейгера для вимірювання радіації навколишнього середовища та одягнувши захисні костюми від радіоактивного пилу. Дослідники культивували майже 300 зібраних черв’яків у лабораторії та відібрали 15 зразків для секвенування геному.

Потім ці секвеновані геноми порівнювали з секвенованими геномами п’яти зразків черв’яків з інших частин світу – Філіппін, Німеччини, Сполучених Штатів, Маврикія та Австралії.

Черв’яки з ЧАЕС здебільшого були більш генетично схожі один на одного, ніж на черв’яків-іноземців, причому генетична відстань відповідала географічній відстані для всієї вибірки з 20 штамів. Але ознак пошкодження ДНК радіаційним середовищем не було.

Команда ретельно проаналізувала геном хробаків і не виявила жодних доказів масштабних хромосомних перебудов, очікуваних від мутагенного середовища. Вони також не виявили кореляції між швидкістю мутації хробаків і силою навколишнього випромінювання в місці, звідки походить кожен хробак.

Команда могла лише зробити висновок, що немає доказів будь-якого генетичного впливу середовища ЧАЕС на геноми черв’яків. Це може допомогти дослідникам спробувати з’ясувати, чому деякі люди більш сприйнятливі до раку, ніж інші.

Інші наукові відкриття

Як писав УНІАН, люди схильні змінювати зовнішність, щоб відповідати своєму імені. Про це свідчать результати нового дослідження, автори якого прагнули визначити, чи обирають батьки ім'я дитини на основі того, що здається підходящим для зовнішності дитини, чи зовнішній вигляд обличчя людей змінюється з роками, щоб відповідати соціальним стереотипам, пов'язаним з їхніми іменами.

Також ми розповідали, що нові дослідження вчених розкрили, що складне життя на Землі почалося приблизно на 1,5 мільярда років раніше, ніж передбачалося. Група вчених з Кардіффського університету (Велика Британія) виявила "набагато більш ранній епізод" біологічної еволюції - 2,1 мільярда років тому.

Вас також можуть зацікавити новини: