![Птахи знайшли притулок в Антарктиді / Колаж УНІАН, фото - wikimedia.org/El fosilmaníaco, Unsplash Птахи знайшли притулок в Антарктиді / Колаж УНІАН, фото - wikimedia.org/El fosilmaníaco, Unsplash](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739539422-8465.jpg?r=484674)
Шістдесят шість мільйонів років тому в районі мексиканського півострова Юкатан упав астероїд, який поклав край епосі наземних динозаврів. Проте деяким птахам і тій групі, від якої походять сучасні качки та гуси, вдалося знайти притулок у помірних широтах Антарктиди. Саме вони і стали предками сучасних птахів, пише Earth.
У новій статті, опублікованій у журналі Nature, вчені описали 69-мільйоннолітній череп Vegavis iaai, який є далеким родичем сучасних водоплавних птахів.
"Небагато птахів можуть викликати стільки суперечок серед палеонтологів, як вегавіси. Ця нова скам'янілість допоможе вирішити багато з цих суперечок. Головна з них: яке місце займає Vegavis на дереві життя птахів?", - розповів провідний автор дослідження Крістофер Торрес.
Зазначається, що спершу вчені визначили Vegavis як примітивного сучасного птаха, спорідненого з водоплавними птахами. Проте деякі дослідники засумнівалися в цій класифікації.
У виданні наголосили, що нове дослідження усуває всі сумніви, оскільки включає в себе вивчення анатомічних областей, які були відсутні в більш ранніх скам'янілостях. Будова дзьоба і області мозку відповідають ознакам, які зустрічаються у сучасних водоплавних птахів.
Крім того, вчені поділилися, що вивчений череп зберіг сильні щелепні м'язи, які могли використовуватися птахом для пірнання і захоплення риби. Ця особливість нагадує такі види, як гагари та поганки.
Дослідники додали, що ця та деякі інші особливості черепа підтверджують ідею про те, що вегавіс пересувався по воді за допомогою ніг у гонитві за водною здобиччю. Цей підхід до затримання здобичі характерний для сучасних качок і гусей.
"Ця скам'янілість підкреслює, що Антарктида може багато чого розповісти нам про найбільш ранні етапи еволюції сучасних птахів", - сказав співавтор дослідження Патрік О'Коннор.
Співавтор дослідження Метью Ламанн з Музею природної історії Карнегі додав, що Антарктида є останнім рубежем для розуміння людством життя в епоху динозаврів. За його словами, відкриття демонструє силу наукових досліджень.
Інші відкриття вчених
Раніше вчені виявили на дні Тихого океану дивний сигнал 10-мільйонної давності. Завдяки такому відкриттю археологічні знахідки, такі як кістки або залишки дерева, можуть бути досить точно датовані.
Крім того, вчені зробили унікальне відкриття у вивченні скам'янілостей динозаврів. З'ясувалося, що м'які тканини можуть зберігатися протягом мільйонів років.