Вчені хочуть штучно затемнити сонце / колаж УНІАН, фото pixabay.com, Reuters

Найближчими тижнями уряд Великої Британії, як очікується, дасть "зелене світло" серії експериментів із сонячної геоінженерії, в рамках яких досліджуватимуться методи "затемнення Сонця", починаючи від введення аерозолів в атмосферу та закінчуючи висвітленням хмар для віддзеркалення сонячного світла, що начебто має врятувати планету від зміни клімату.

На проведення цих експериментів буде виділено близько 66,5 мільйона доларів Агентством перспективних досліджень і розробок (ARIA), що зробить Велику Британію одним із найбільших спонсорів досліджень у сфері сонячної геоінженерії у світі, пише Futurism.

Такі радикальні заходи по боротьбі зі зміною клімату залишаються вкрай спірними в науковому співтоваристві - і небезпідставно. Однак, оскільки людство стрімко наближається до критичних точок потепління, після яких наслідки зміни клімату стануть незворотними, деякі вчені вважають, що варто розглянути всі можливі варіанти.

Відео дня

"Неприємна правда полягає в тому, що за поточної траєкторії потепління ймовірність досягнення низки таких критичних точок протягом наступного століття стає цілком реальною. Ми дійшли висновку, що для повного розуміння ситуації нам критично не вистачає реальних фізичних даних", - сказав програмний директор ARIA Марк Саймс.

Що пропонують учені

Провідним запропонованим методом зниження сонячного випромінювання, що надходить на Землю, вважається введення аерозолів у стратосферу - випуск в атмосферу величезних кількостей дрібних частинок (найчастіше пропонується використовувати діоксид сірки), які мають відбивати частину сонячного світла назад у космос.

Інший метод - освітлення морських хмар - передбачає розпилення морської солі в атмосферу для стимуляції утворення водяних крапель, що зробить хмари щільнішими і здатнішими відбивати сонячні промені.

Протилежна за підходом, але більш маргінальна ідея - розрідження перистих хмар на великій висоті, оскільки вони, як вважається, більше утримують тепло, ніж відбивають сонячне світло.

Хоча легко уявити, як будь-який із цих методів може закінчитися катастрофою - особливо з урахуванням ризику відволікання уваги від необхідності радикального скорочення викидів парникових газів - учені зазначають, що все ж таки існують деякі реальні спостереження, які підтверджують їхню потенційну ефективність.

Професор атмосферних наук в Університеті Ексетера Джим Гейвуд заявив, що раніше (на користь теорії введення аерозолів), після масивних викидів сірки внаслідок вивержень вулканів, відбувалося глобальне зниження температури. Аналогічно, попелясті шлейфи сприяли освітленню і збільшенню щільності хмар - що підтверджує ідею освітлення хмар.

Додаткові дослідження показали, що різке зниження забруднення від судноплавства через міжнародні регуляції, навпаки, спричинило стрибок глобальних температур. Однак, як інтерпретувати ці дані, залишається спірним: з одного боку, це вказує на те, що контрольоване введення аерозолів може реально охолодити планету; з іншого - критики попереджають про ризик так званого "шоку припинення", коли після зупинки введення аерозолів температура різко зросте.

Інші цікаві наукові новини

Раніше УНІАН повідомляв, що екологи б'ють на сполох через суперкомп'ютер Ілона Маска. Повідомляється, що компанія Маска потай встановила 35 метанових турбін для живлення свого суперкомп'ютера, хоча раніше подавала заявку тільки на 15-ти...

Крім того, NASA схвалило створення апарату для пошуку життя на Титані. Новаторська місія NASA Dragonfly подолала головну перешкоду, завдяки чому вдалося запланувати запуск до величезного супутника Сатурна Титана у 2028 році.

Вас також можуть зацікавити новини: