Космічний апарат "Спутник-2" (музейна копія) і його пасажир собака Лайка / колаж УНІАН, фото wikipedia.org

Радянський військовий льотчик Юрій Гагарін був першою людиною, яка побувала у космосі. Але не першою живою істотою. Задовго до його польоту США та СРСР чимало експериментували із відправкою різних тварин у космічний простір. Про трагічну долю знаменитої собаки-космонавта Лайки на сторінках Forbes розповів американський еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс.

У другій половині 1940-х та в 1950-х в космосі побували фруктові мухи, мавпи та собаки. Але політ Лайки 3 листопада 1957 року вирізняється з-поміж них тим, що жива істота вперше вийшла на стабільну навколоземну орбіту, а не просто подолала висоту у 100 км (формальна межа, за якою починається космічний простір). Ця подорож на борту радянського космічного апарата "Спутник-2" стала поворотним моменту у зусиллях з освоєння космосу.

Що відомо про Лайку до її польоту в космос 

Як зазначає Скотт Треверс, до того, як стати космонавткою, Лайка вела безпритульний спосіб життя на вулицях Москви. Вона була лише однією з багатьох бродячих собак, залучених до космічної програми СРСР. Радянські вчені того часу вважали, що безпритульні тварини звикли до суворих умов життя і тому начебто краще підходять до екстремальних умов космосу.

Відео дня

Втім Лайка разом із іншими потенційними кандидатами пройшла суворе навчання, щоб бути готовою до незвичайної подорожі.

"Навчання було, за сучасними мірками, нелюдським і виснажливим. Кожен із безхатьків був обмежений клітками, які поступово замінювалися все меншими й меншими клітками, щоб адаптувати їх до тісних умов космічного корабля "Спутник-2". Таке ув’язнення часто тривало до 20 днів, що, безсумнівно, призводило до величезного психологічного стресу та фізичного дискомфорту", – пише Треверс.

На додаток до ув’язнення, собак саджали у центрифуги, щоб імітувати потужні гравітаційні сили, які впливають на космічний апарат, його вантаж і "пасажирів". Підготовка також включала перебування в оглушливому шумі, створеному для відтворення звуків космічного корабля, що стартує. 

Попри жорсткі умови передпольотної підготовки, Лайка стала улюбленецею команди вчених та техніків, які працювали над програмою. Собаку описували як "тиху й чарівну", скромну, зі спокійною поведінкою. "Але водночас ці професіонали гостро усвідомлювали долю, яка на неї чекала", – пише Треверс.

За іронією долі, саме ці чудові якості зробили Лайку оптимальним кандидатом для такої похмурої місії; її спокійний темперамент, ймовірно, дозволив їй витримати труднощі навчання краще, ніж багатьом її "колегам".

Політ Лайки на апараті "Спутник-2"

31 жовтня 1957 року Лайка була поміщена в капсулу апарату; її ретельно доглядали, а на різних ділянках її тіла розмістили датчики, щоб стежити за серцебиттям і диханням під час подорожі. 3 листопада люк на її капсулі нарешті закрили.

Лайка в капсулі космічного апарату 31 жовтня 1957 року / фото wikimedia.org

Політ Лайки відбувся усього через місяць після запуску знаменитого апарату "Спутник-1" — першого штучного супутника, запущеного на орбіту Землі. Місія Лайки полягала у тому, аби вивчити вплив космічної подорожі на живий організм.

Однак космічний апарат був сконструйований поспішно у дуже стислі строки: усього чотири тижні. Це було наслідком ​​бажанням Радянського Союзу обійти США, які мали власну космічну програму. 

Технології безпечного повернення живої істоти з орбіти ще не існувало. Тож Лайка була приречана, відколи її посадили в ту капсулу. Собаку забезпечили запасом їжі та повітрям лише на тиждень.

Пуск був успішним, і Лайка справді опинилася на орбіті. Радянська влада тоді стверджувала, що Лайка прожила кілька днів у космосі. Але у 2002 році, на Другому Всесвітньому космічному конгресі було відкрито правду — Лайка загинула за кілька годин після запуску. 

Через перегрів космічного апарату, вона померла від гіпертермії під час четвертого оберту "Спутника-2" навколо Землі. Система термоконтролю космічного апарату вийшла з ладу, що призвело до того, що температура в капсулі піднялася до фатального рівня.

"Поспішний графік і технічні недоліки місії підкреслюють численні етичні компроміси, на які ми, як люди, пішли в ім’я прогресу. Проте, незважаючи на її короткий час на орбіті, жертва Лайки все ж дала безцінні дані про фізіологічні наслідки космічної подорожі", – пише Скотт Треверс.

Дані, зібрані ррадянськими вченими під час польоту Лайки, а також в інших схожих місіях, реалізованих в подальшому, зрештою дали змогу підготувати і втілити в реальність історичний політ Юрія Гагаріна у квітні 1961 року.

Інші цікаві матеріали на тему космосу

Як писав УНІАН, вчені виявили міжзоряний "тунель", який з'єднує нашу Сонячну систему з іншими зірками. За словами вчених, наша Сонячна система знаходиться в особливій області простору, яка називається Локальна гаряча бульбашка.

Також ми розповідали, що у NASA є плани на випадок смерті астронавта у космосі. Колишній командир Міжнародної космічної станції Кріс Хедфілд розповів, що у космічному агентстві навіть проводять "симуляції смерті" з астронавтами, де ці сценарії розглядаються.

Вас також можуть зацікавити новини: