!["Слонова нога" була дуже радіоактивним об'єктом / Колаж УНІАН, фото - REUTERS, скріншот "Слонова нога" була дуже радіоактивним об'єктом / Колаж УНІАН, фото - REUTERS, скріншот](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739551930-8659.jpg?r=788122)
"Слонова нога", яка сформувалася під Чорнобильською АЕС недалеко від Прип'яті під час Чорнобильської катастрофи, була настільки радіоактивною, що лише кількох секунд, проведених поруч із нею, було достатньо, щоб у людини виникли лихоманка та нудота. Застигла маса з коріуму та інших матеріалів виявилася настільки міцною, що її зразки відколювали за допомогою автоматів Калашникова, пише IFLScience.
Зазначається, що "Слонова нога" лежить у підвалі під четвертим реактором Чорнобильської атомної електростанції. Саме цей реактор вибухнув 26 квітня 1986 року, ставши найстрашнішою ядерною катастрофою в Європі.
У виданні пояснили, що під час ядерного вибуху виділяється величезна кількість тепла, якого достатньо для перетворення реактора і його паливних стрижнів на лавоподібну суспензію. Потім цей "коктейль" з металу, піску та урану остигає і твердне, перетворюючись на утворення, відомі як паливовмісні матеріали.
Незабаром після катастрофи "Слонова нога" випромінювала близько 10 000 рентгенів іонізуючого випромінювання на годину. Це неймовірна доза небезпечного випромінювання. У виданні підкреслили, що опромінення всього лише в 500 рентген протягом 5 годин означало б вірну смерть.
На щастя, з часом "Слонова нога" стала менш небезпечною. Завдяки цьому вчені та фотографи змогли відвідати це місце через роки.
У виданні поділилися, що найвідоміший знімок "Слонової ноги" зробив 1996 року казахстанський експерт-ядерник Артур Корнєєв. Йому було доручено роботу з пошуку палива і вимірювання рівня радіації на Чорнобильській АЕС.
"Ми були першопрохідцями. Ми завжди були на передньому краї", - сказав він в інтерв'ю The New York Times.
Згідно з чутками, 2022 року Корнєєв помер у віці 73 років. Підтверджено те, що після відвідування Чорнобильської АЕС у нього з'явилися проблеми зі здоров'ям, додали у виданні.
Журналісти розповіли, що найскладніше завдання для вчених полягало в тому, щоб витягти зразки "Слонової ноги". Спочатку маса була настільки щільною, що їм доводилося використовувати автомат Калашникова, щоб відколоти шматочки для аналізу.
Цю інформацію підтвердив, зокрема, доктор Борис Бураков з Радієвого інституту імені В. Г. Хлопіна, який 2013 року виступив на Міжнародній зустрічі експертів з виведення з експлуатації та відновлення після ядерної аварії у Відні.
Проте з часом "Слонова нога" стала м'якшою. Тому зараз дослідникам легше отримати зразки. Максим Савельєв з Інституту проблем безпеки атомних електростанцій в коментарі для Science розповів, що зараз застигла маса схожа на пісок.
Чорнобильська катастрофа - інші новини
Раніше в Чорнобилі вчені знайшли істот, які не постраждали від ядерної катастрофи. Такими істотами виявилися мікроскопічні черв'яки, які можуть існувати навіть на території з великим рівнем радіації.
Крім того, в районі Чорнобиля від російської міни загинув червонокнижний кінь. Це єдиний представник коненоподібних у дикій фауні, табуни яких були акліматизовані в Чорнобильській зоні відчуження.