Учені з'ясували, що зіниці можуть розкривати спогади, які людина переживає уві сні / pixabay.com

Звужена зіниця під час сну може бути ознакою того, що мозок відтворює нові спогади, а розширена може вказувати на те, що старі спогади переживаються заново.

Про це йдеться в результатах нового дослідження. Зокрема, вчені стверджують, що розмір зіниці є ключем до розуміння того, як і коли мозок формує сильні, довготривалі спогади, пише Independent.

Дослідники з Корнельського університету в США прикріпили електроди до мозку мишей і стежили за ними за допомогою камер спостереження за очима. Вони виявили, що нові спогади відтворюються і консолідуються, коли зіниця звужується під час підстадії сну. Коли зіниця розширюється, мозок, мабуть, відтворює старі спогади.

Відео дня

Здатність мозку розділяти ці дві підстадії сну має вирішальне значення для запобігання "катастрофічному забуванню" або консолідації одного спогаду за рахунок іншого, прокоментували дослідники.

Вчені навчили мишей виконувати різні завдання, як-от збирання води або печива як винагороди в лабіринті. Вони забезпечили гризунів мозковими електродами і крихітними камерами, які висіли перед їхніми очима, щоб відстежувати зміни їхніх зіниць.

Коли миша вивчала нове завдання і засинала, електроди вловлювали її мозкову активність, а камера записувала зміни зіниць.

Учені виявили, що консолідація пам'яті відбувається під час повільного сну, коли очі не рухаються швидко. Повільний сон - це коли ми бачимо сни.

"Ці моменти - дуже короткі періоди часу, які люди не можуть виявити, наприклад, 100 мілісекунд", - пояснив співавтор дослідження Азахара Оліва.

Дослідження допомагає зрозуміти, як мозок розділяє пам'ять про нові знання таким чином, щоб вони не заважали старій інформації, яка вже є в розумі.

Останні результати показують, що структура сну у мишей більш різноманітна і більше схожа на стадії, які спостерігаються у людей, ніж вважалося раніше.

Дослідники могли краще зрозуміти цей процес, перериваючи сон мишей у різні моменти і пізніше перевіряючи, наскільки добре вони згадували вивчені завдання.

Коли миша входила в підстадію нешвидкого сну, її зіниця звужувалася, і мозок, здавалося, відтворював нещодавно вивчені завдання або нові спогади.

"І навпаки, старі спогади відтворюються та інтегруються, коли зіниця розширюється", - зазначається в дослідженні.

Результати вказують на вбудований механізм у мозку, що працює в дуже короткі терміни, який відокремлює нові знання від старих.

Науковці сподіваються, що дослідження призведе до розробки більш ефективних методів поліпшення пам'яті для людей і допоможе в тренуванні штучного інтелекту.

Вас також можуть зацікавити новини: