Коли людина помирає, зазвичай усі розуміють, що стається з її тілом. Але що якщо людина помирає в космосі?
У NASA є плани на випадок смерті астронавта у космосі, пише IFL Science. Колишній командир Міжнародної космічної станції Кріс Хедфілд розповів, що у космічному агентстві навіть проводять "симуляції смерті" з астронавтами, де ці сценарії розглядаються.
"Якби хтось помер під час польоту на МКС, я б спочатку заніс його в шлюзовий відсік. Я б, напевно, тримав його в скафандрі під тиском; в скафандрі тіла розкладаються швидше, і нам не потрібен запах гнилого м'яса або газів, це негігієнічно. Тому ми тримали б їх у скафандрах і зберігали б їх десь у холодному місці на станції", – розповів він.
На борту станції тіло могли б тимчасово зберігати у прохолодній частині МКС.
"Остаточне рішення про утилізацію останків буде прийнято програмним офісом МКС, який відповідає за остаточне визначення способу утилізації останків. У разі загибелі екіпажу на МКС, варіанти будуть обмежені поверненням останків, скиданням на утилізаційну траєкторію або руйнівним входженням у атмосферу", – йдеться у інструкції NASA.
Якщо екіпаж передав якісь побажання NASA, у разі їх загибелі, ці побажання будуть враховані. Інші рішення, однак, можуть знадобитися у довших місіях – до прикладу, на Марс.
В теорії, тіло загиблого космонавта могли б вивести в косос, але це б суперечило угоді ООН про запобігання утворенню космічного сміття, а також може перетворити зворушливі проводи на міжнародний інцидент.
Дослідницька група NASA в якості альтернативи пропонує ще один варіант – прикріпити тіло загиблого астронавта в мішку до роботизованого маніпулятора на зовнішній стороні космічного корабля. Тоді воно замерзне, маніпулятор почне трясти мішок протягом 15 хвилин, і крихке тіло перетвориться на дрібні шматочки. Через вентиляційний отвір з мішка випарується вода, і на кораблі залишиться біля 25 кг останків, які згодом можна буде доправити на Землю.
Що станеться в разі смерті астронавта на Місяці
Скоріш за все, у цьому випадку все зведеться до обговорення між астронавтами під час місії та командою на Землі, а також до побажань самого астронавта. Видання зазначає, що у NASA дуже дбають про те, щоб не забруднити інші тіла в Сонячній системі, тож якщо екіпаж не забирає тіло додому, у агентстві воліють, щоб тіла кремували, аби знищити всі земні мікроби.
Якщо це неможливо – до прикладу, щось сталося з усім екіпажем, людей можуть поховати або залишити тіла на поверхні Місяця.
"Якщо ви залишитеся на поверхні Місяця, ви не розкладатиметеся так, як тут, на Землі. Якщо ви помрете вдень на Місяці, бактерії всередині вас почнуть звичайний процес розкладання вашого тіла, за умови, що ваш скафандр все ще утримує вас у космосі. Однак це не триватиме довго і не буде дуже ефективним, оскільки вода у вашому тілі швидко випарується у близькому до вакууму середовищі. Як тільки настане довга місячна ніч (14 земних діб), ваше тіло замерзне, і бактерії повністю зупиняться на своєму шляху, якщо вони ще не зупинилися. Оскільки бактерії не зможуть допомогти тілу розкластися, ваші м'які тканини залишаться в безпеці, і ви почнете перетворюватися на місячну мумію", – пише IFL Science.
Без захисту земної атмосфери і магнітосфери тіло продовжить розкладатися від радіації. Але на це піде дуже багато часу – існує імовірність, що кістки знайдуть через десятки мільйонів років у майбутньому.
На тіло людини вплинуть і коливання температури на Місяц – від 127°C вдень до -173°C вночі. Потенційно це розібʼє тіло на частини, оскільки воно вічно буде танути і замерзати.
У разі поховання на Місяці, тіло буде захищене від радіації, але піддасться постійному впливу низьких температур, що, ймовірно, залишить муміфіковані рештки недоторканими на деякий час.
Новини космосу
Наприкінці січня – 21 числа – відбудеться парад планет. Шість планет – Венера, Юпітер, Уран, Марс, Нептун і Сатурн вишикуються в ряд, утворюючи лінію з небесних тіл.
Повний парад планет прогнозується 8 березня. Астрономи запевняють, що можна буде побачити всі планети навіть без телескопа, крім Урана.