Великоротий буффало дуже рідко дає потомство / Колаж УНІАН, фото - wikimedia.org/Alus164, Unsplash

Деяким людям вдається прожити понад 100 років, але це під силу далеко не всім. Серед тварин є і свої довгожителі.

Еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс у своїй колонці для Forbes розповів про одну незвичайну прісноводну рибу з Північної Америки, яка здатна прожити понад 120 років і не постаріти. Це великоротий буффало, який мешкає в озерах і річках США та Канади.

Біолог зазначив, що деякі популяції великоротих буффало не бачили жодного нового покоління вже понад півстоліття. Ба більше, з віком вони тільки продовжують розвиватися.

Відео дня

Треверс поділився, що ці риби мають оливковий колір луски з мідними або чорними цяточками. Вони можуть вирости понад 122 сантиметри в довжину і важити 36 кілограмів. Ці риби є фільтраторами зі спрямованим вперед ротом, який, за словами біолога, радше призначений для ковтання планктонів, ніж для полювання на здобич.

Замість того щоб регулярно розмножуватися, як багато інших прісноводних риб, деякі популяції великоротих буффало пропускають цілі десятиліття між успішними поколіннями, поділився Треверс.

Біолог нагадав, що вчені, які вивчали популяцію цих риб у канадській системі річки К'Аппель, помітили, що більшість із них народилися до середини XX століття. Із 52 особин, які спостерігали в період із 2018-го до 2021 року, тільки одна вилупилася після 1997 року.

Треверс пояснив, що це відбувається через те, що великоротий буффало пристосувався до рідкісних періодів репродуктивного успіху. Для успішного нересту рибі потрібні дуже специфічні екологічні сигнали, такі як нещодавно залиті рослинністю води і вузький температурний діапазон між +15,5 і +18,3 °C. Якщо хоч один із цих факторів не спрацьовує, яйця не вилуплюються.

У дослідженні, опублікованому у вересні 2024 року в журналі Scientific Reports, учені вивчили 390 особин популяції риб у Національному заповіднику дикої природи Райс-Лейк у Міннесоті. З'ясувалося, що 99,7% великоротих буффало були старшими за 50 років, багатьом із них було за 80 або 90 років, а деяким і за 100 років. Така вікова структура не характерна для більшості популяцій риб.

Головною особливістю великоротих буффало є те, що в них не проявляються ознаки старіння. Біолог зазначив, що у риб не слабшає імунна система, не підвищується стрес і не відбувається розпад клітин. Ба більше, старі особини мали навіть кращий вигляд, ніж молоді.

Треверс резюмував, що така особливість не робить великоротих буффало непереможними. Проте вона робить їх надзвичайно пристосованими до виживання.

Інші незвичайні тварини

Раніше вчені виявили у маленьких риб, золотистих каранксів, незвичайну тактику, яку вони застосовують під час полювання. Вони використовують акул як рухливі щити, щоб заплутати свою здобич.

Крім того, еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс розповідав про епіціонів, які царювали на рівнинах Північної Америки. Вони досягали в довжину до 2,4 метра і важили до 170 кілограмів.

Вас також можуть зацікавити новини: