У печері Верьовкіна мешкають унікальні істоти / фото - wikimedia.org/Petr Lyubimov

Печера Верьовкіна, яка захована в масиві Арабіка на Західному Кавказі, є однією з найглибших у світі. Це дуже небезпечне місце, в якому у непідготовлених людей практично немає шансів вижити.

Про це розповів еволюційний біолог із Ратгерського університету Скотт Треверс у своїй колонці для видання Forbes.

Зазначається, що максимальна глибина печери Верьовкіна становить 2212 метрів. Щоб дослідники досягли її повної глибини, знадобилися десятиліття і майже 30 експедицій.

Відео дня

Біолог поділився, що вперше печеру виявили російські спелеологи 1968 року. Протягом десятиліть вона залишалася відносно невивченою, поки у 2000-х роках команда "Перово-спелео" не відновила експедиції, відкривши справжню глибину печери.

Треверс підкреслив, що спуск у печеру Верьовкіна є надзвичайно складним випробуванням. Це цілий лабіринт вертикальних шахт, смертельно небезпечних ям і клаустрофобічних провалів. Кожну нову ділянку доводилося ретельно вивчати, перш ніж спускатися далі.

На жаль, далеко не всі люди, які побували в печері, змогли вибратися, додав біолог. Наприклад, у 2018 і 2021 роках у ній було знайдено тіла російських печерних дайверів, які спускалися поодинці з метою дослідити печеру. Один із них загинув унаслідок повені, яка затопила печеру, а другий - через переохолодження.

Крім того, у вересні 2018 року група кейверів із Перово-Спелео, включно з фотографом National Geographic Роббі Шоуном, ледь врятувалася, коли печеру затопило під час повені, нагадав біолог.

Глибина печери не є її єдиною особливістю. У ній водяться незвичайні істоти, які адаптувалися до виживання в повній темряві та екстремальному холоді.

Серед найхимерніших мешканців цієї печери - Plutomurus ortobalaganensis, вид безокої пружинохвостої комахи, яку вперше виявили на запаморочливій глибині 1980 метрів у сусідній печері Крубера. Біолог розповів, що у цієї істоти немає очей, але є довгі вусики, а виживає вона за рахунок харчування мікроскопічними грибами.

Крім цього в печері можна знайти Xiphocaridinella demidovi (печерна креветка, яка виживає без сонячного світла і рослин, живлячись виключно органічним матеріалом, який вимивається водою), Duvalius abyssimus (жук, який втратив пігментацію і зір, орієнтуючись виключно на дотик і нюх) і Heterocaucaseuma deprofundum. (багатоніжка, яка є рекордсменом за глибиною залягання серед усіх відомих видів наземних багатоніжок).

Треверс додав, що ці істоти існують в екосистемі, яка майже повністю відрізана від поверхні. Деякі вчені вважають, що їхнє вивчення може дати ключ до розгадки того, як може існувати життя на Марсі або крижаних місяцях Юпітера.

Інші унікальні місця на Землі

Раніше вчені виявили природні смертельні пастки в тому місці, де, як свідчить Біблія, Мойсей розділив морські води. Вони встановили, що середовище в цих басейнах настільки екстремальне, що воно кидає виклик усьому, що ми знаємо про життя на Землі.

Крім того, в Єгипті вперше за століття знайшли гробницю фараона. Останнє відкриття такого рівня було зроблено 1922 року, коли знайшли місце поховання Тутанхамона.

Вас також можуть зацікавити новини: