
Попри те, що динозаври зникли мільйони років тому, їхні рештки досі продовжують надавати цінну інформацію про їхнє розмаїття, місця проживання, міграції та інші фактори життя цих гігантів. Зокрема нещодавно у Португалії дослідники відкрили абсолютно новий вид динозаврів. Про це пише Interesting Engineering, посилаючись на дослідження, яке опубліковане у журналі Journal of Systematic Palaeontology.
За словами вчених, скам'янілість належить травоїдному динозавру, який жив 150 млн років тому. Дослідження показало, що цей зразок динозавра представляє раніше невідомий тип ігуанодонтів - групи травоїдних динозаврів, що були особливими через дзьобастий рот і міцне тіло.
"Оскільки немає надійного діагнозу, ми не створюємо для нього новий формальний вид на цьому етапі. Тим не менш, цей зразок представляє раніше не описаний таксон, який підкреслює більшу різноманітність, ніж передбачалося раніше, серед ігуанодонтів пізньої Юри і підкреслює важливість Європи в диверсифікації та розселенні цієї групи", - підкреслили дослідники.
Як було знайдено такі рештки?
Новий великий травоїдний динозавр, який споріднений з ігуанодонтами, було знайдено у шарах гірських порід юрського періоду у португальській Лузитанській уголовині.
"Лузитанський басейн багатий на скам'янілості динозаврів. Після ретельного вивчення дослідники визначили, що він не відповідає жодному з відомих видів. За оцінками дослідників, цей своєрідний динозавр був надзвичайно важким і міцним порівняно з іншими видами ігуанодонтів, що мешкали в тій самій місцевості, такими як драконікс та еуздріозавр", - зауважили в Interesting Engineering.
Водночас головний автор дослідження Філіппо Марія Ротаторі каже, що таке відкриття стало несподіванкою.
"Ми вважали, що різноманітність цієї групи динозаврів вже добре задокументована у верхній юрі Португалії, і це відкриття показує, що нам ще багато чого належить дізнатися, і що в найближчому майбутньому нас можуть чекати захоплюючі відкриття", - підкреслив дослідник.
Особливість такого виду динозаврів
Вчені стверджують, що ще більш захоплюючою є знахідка менших, ізольованих стегнових кісток. Зокрема Бруно Каміло з Лісабонського університету наголосив, що це вказує на наявність різних вікових груп, що говорить про процвітання спільноти динозаврів у цьому регіоні у верхній Юрі.
"Це перший випадок, коли ми знайшли різні вікові групи цього виду динозаврів у Португалії, що відкриває нові можливості для досліджень", - додав Каміло.
Також науковці виявили, що цей динозавр схожий з ігуанодонтними видами з Північної Америки та Європи. Швидше за все, Піренейський півострів слугував життєво важливим мостом між континентами.
"Хоча поки що ця знахідка не має назви, вона демонструє різноманітність Юрського періоду. Більше того, багатство Португалії на скам'янілості свідчить про те, що на нас чекає ще незліченна кількість відкриттів", - підсумували у матеріалі.
Інші цікаві матеріали про динозаврів
Раніше дослідники розповіли неочікувані факти про поведінку динозаврів та їхні місця проживання. Як виявилось, доісторичні звірі збиралися на околицях лагун, подібно до того, як тварини збираються біля водопоїв у наші дні.
Також повідомлялось, що у Монголії знайшли рештки нового виду динозаврів, який на диво мав лише два кігті. Йдеться про теризинозаврів, рослиноїдних двоногих гігантів з довгими кігтями, які були поховані в пустелі Гобі.