Дослідники секвенували ДНК 55 осіб із дуротризького поховання у Вінтерборні / фото Університет Борнмута

Коли римляни вперше ступили на Британські острови, вони виявили землю, якою правили королеви-войовниці та інші жінки з високим статусом.

Як пише IFLScience, так Юлій Цезар та інші свідки описували ситуацію на цій новій і дивній території. Сучасні історики схильні не довіряти цим давньоримським розповідям як перебільшеним і неточним. Однак новий аналіз 2000-річної ДНК припускає, що жінки дійсно були впливовими в доісторичній Британії. Дослідження опубліковано в журналі Nature.

Ґрунтуючись на попередніх відкриттях, дослідники секвенували ДНК 55 осіб із дуротризького поховання у Вінтерборні, Кінгстон, а також ще двох з інших прилеглих кладовищ. Щоб отримати уявлення про те, як були структуровані ці стародавні суспільства, автори дослідження проаналізували рівні розмаїття в мітохондріальній ДНК, що успадковується тільки від матері, а також у Y-хромосомі, яка передається від батька до сина.

Відео дня

Зазначається, що таким чином, ці дві частини геному можна використовувати для відстеження материнської та батьківської генеалогії людини. У результаті з'ясувалося, що понад дві третини похованих у Вінтерборні походять від однієї, раніше невідомої материнської лінії. Автор дослідження доктор Лара Кессіді пояснила:

"Ми реконструювали генеалогічне древо з безліччю різних гілок і виявили, що більшість членів простежили свою материнську лінію до однієї жінки, яка жила століття тому. Навпаки, родинні зв'язки по батьківській лінії практично були відсутні, про що свідчить високий рівень різноманітності Y-хромосоми серед чоловіків на кладовищі. Таке відкриття передбачає, що всі ці чоловіки приїхали з інших місць, тоді як жінки були місцевими. Це говорить нам про те, що чоловіки переїжджали, щоб приєднатися до громад своїх дружин після укладення шлюбу, а земля потенційно передавалася по жіночій лінії".

За її словами, таке розташування відоме як матрилокальність і відрізняється від патрилокальних суспільств, які досі вважалися нормою протягом більшої частини доісторичного періоду.

"Це перший випадок, коли такий тип системи був задокументований у європейській доісторичній епосі, і він пророкує розширення соціальних і політичних прав жінок. Це відносно рідкісне явище в сучасних суспільствах, але так могло бути не завжди", - додала Кессіді.

Дослідники вивчили геноми людей зі 156 цвинтарів по всій Європі, що охоплюють період від неоліту до залізного віку, і знайшли докази матрилокальності в шести різних місцях - усі з Англії залізного віку. Автор дослідження професор Ден Бредлі пояснив:

"По всій Британії ми бачили кладовища, де більшість людей походять по материнській лінії від невеликої групи предків жіночої статі. У Йоркширі, наприклад, одна домінуюча матрилінія була встановлена до 400 р. [до н. е.]. На наш подив, це було широко поширене явище з глибоким корінням на острові".

За словами вчених, їхні висновки підтверджують історії, розказані такими авторами, як Юлій Цезар та інші римські автори. Згідно з цими звітами, найбільш ранніми правителями Британії були жінки, включно з легендарними королевами-войовницями Боудіккою і Картімандуєю.

"Було висловлено припущення, що римляни перебільшували свободи британських жінок, щоб намалювати картину неприборканого суспільства. Але археологія, а тепер і генетика, показують, що жінки впливали на багато сфер життя залізного віку", - пояснив директор розкопок доктор Майлз Рассел.

Новини археології

Археологи заявили, що високодеталізовані татуювання на перуанських муміях були зроблені з "особливим зусиллям" близько 1200 років тому, ймовірно, з використанням голок кактуса або загострених кісток тварин.

Дослідники використовували лазерне сканування для вивчення складних візерунків на людських останках з доіспанської Південної Америки, виявивши докази тривалої історії татуювань у регіоні.

Вас також можуть зацікавити новини: