Птахи вкладають зміїні шкіри у свої гнізда не просто для прикраси, а для того, щоб відлякувати хижаків. Зокрема нещодавнє дослідження показало, що птахи, які гніздяться у дуплах, значно частіше використовують у своїх гніздах зміїні шкури, ніж ті, які будують гнізда на відкритому повітрі, пише earth.com.
Чому птахи використовують зміїні шкіри?
На птахів зазвичай полюють дрібні ссавці, які також є здобиччю для змій. Проте якщо птахи розміщують у своїх гніздах скинуті зміїні шкури, то ці ссавці відчуватимуть природний страх, як перед зміями.
"Що їдять змії? Вони їдять багато мишей і дрібних ссавців. Ми вважаємо, що еволюційна історія шкідливих взаємодій між дрібнотілими хижаками птахів, яких часто їдять змії, повинна змусити цих хижаків боятися зміїної шкіри всередині гнізда", - пояснив провідний автор дослідження Ваня Роувер, старший науковий співробітник Корнельського університету.
Такий інстинктивний страх може змусити хижаків уникати гнізд, які вистелені зміїними шкірами, ефективно зменшуючи ймовірність нападу. За припущеннями дослідників, така поведінка могла розвинутися як специфічний захисний механізм для підвищення виживання яєць і пташенят у порожнистих гніздах.
Також результати дослідження показали, що зміїні шкури використовують лише горобцеподібні птахи.
"Ми намагалися з'ясувати, чому птахи витрачають стільки часу і зусиль на пошук цього дивного матеріалу", - наголосив Роувер.
Аби підтвердити такі висновки, вчені проаналізували історичні записи про гнізда 1800-х та 1950-х років.
"Ці записи, які ретельно велися першими орнітологами, документували конструкцію гнізд, види та місця розташування по всій території Сполучених Штатів. Дані збіглися з первинними висновками команди: у гніздах з порожнинами в 6,5 раза частіше зустрічалися зміїні шкіри, ніж у гніздах з відкритою чашечкою", - підкреслили у матеріалі.
Інші причини використання зміїних шкір
Також дослідники розглянули інші переваги використання зміїних шкір, до прикладу, зменшення кількості паразитів у гнізді, зміна мікробних спільнот у гнізді або сигналізація про батьківські якості. Проте результати дослідження в першу чергу підтвердили слова вчених про відлякування хижаків.
"Отримані дані підкреслюють пристосованість птахів до використання навколишнього середовища для захисту свого потомства. Вибираючи і використовуючи такий незвичайний матеріал, птахи, що гніздяться в порожнинах, демонструють складну стратегію виживання, яка, ймовірно, еволюціонувала для розв'язання конкретних екологічних проблем", - вважають у earth.com.
Інші цікавинки про птахів
Раніше вчені розповіли, де у птахів знаходяться вуха. За їхніми словами, порівняно з великими людськими вухами, птахи мають просто отвір, через який можуть все чути.
Також дослідження показало, що співочі птахи спілкуються з іншими видами під час міграції. Зокрема птахи можуть передавати звуки під час польоту, щоб сигналізувати про свій вид, вік і стать.