Крім того, висіння догори ногами захищає кажанів від деяких хижаків / фото pixabay

Коли кажани не літають, то вони часто звисають зі стелі печери або з нижньої сторони мостів, тому багатьох цікавить питання, чому ці тварини сплять догори ногами, пише Live Science.

За словами дослідників, така поведінка може бути пов'язана з еволюційним шляхом кажанів до польоту. 

"Коли кажани еволюціонували від наземних ссавців до польоту, вони почали планерувати, як білки-кажани", - пояснила біолог кажанів і координатор Програми збереження кажанів штату Іллінойс Тара Хохофф в інтерв'ю для видання.

Відео дня

Водночас дослідник кажанів з Каліфорнійського державного політехнічного університету в Гумбольдті Олександр Льюїс розповів, що предки сучасних кажанів могли залазити на високі дерева та падати, аби ковзати між стовбурами, тому, швидше за все, завдяки цьому вони розвинули сильні кінцівки для таких підйомів. За його словами, сильні лапи цих істот з часом перетворилися на крила.

Проте через те, що кажани не мають порожнистих кісток, як птахи, вони не можуть високо підійматися під час польоту, тому кажани, як правило, "висять догори дриґом, щоб злетіти", додала Хохофф.

"Коли кажан знаходить місце для ночівлі, він скорочує м'язи, прикріплені до кігтів, що відкриває їх. Коли кігті торкаються поверхні сідала, кажан розслаблює своє тіло. Це дозволяє вазі його тіла натягувати сухожилля, з'єднані з кігтями", - зазначив зоолог і завідувач кафедри біології Державного університету Боулінг-Грін в Огайо Деніел Павук в інтерв'ю журналу Live Science. 

Іншими словами, кажани витрачають мінімум енергії, аби висіти вниз головою, адже їхні тіла розслаблені, тому гравітація робить все за них. 

Павук також додав, що висіння догори ногами захищає кажанів від деяких хижаків. Зокрема вони можуть захистити себе від сов, яструбів та змій. 

Водночас дослідник наголосив, що кажани можуть злітати й з положення стоячи, однак це складніше, ніж розпочати політ з висячого положення. 

Своєю чергою Льюїс зауважив, що не всі кажани сплять лише догори ногами. До прикладу, "дискокрилі кажани Центральної та Південної Америки мають спеціальні присоски на великих пальцях, якими вони чіпляються за нижню сторону листя, причому роблять це під різними кутами".

Хохофф наголосила, що додаткові дослідження еволюції польоту кажанів "були б дуже цікавими, оскільки вони є єдиними летючими ссавцями". 

"Є деякі види, яким, здається, легше відриватися від землі, тому вивчення того, що морфологічно відрізняється, було б корисним для розуміння", - вважає дослідниця. 

Інші цікавинки про тварин

Також стало відомо, що деякі птахи "ховають" у своїх гніздах зміїні шкури. За словами науковців, вони це роблять для того, аби захистити себе від різних хижаків. 

Крім того, дослідники розповіли, де у птахів знаходяться вуха. Вони зазначили, що порівняно з великими людськими вухами, птахи мають просто отвір, через який можуть все чути.

Вас також можуть зацікавити новини: