![Особливий склад жиру на хутрі ускладнює прилипання до нього льоду / Фото ua.depositphotos.com Особливий склад жиру на хутрі ускладнює прилипання до нього льоду / Фото ua.depositphotos.com](https://images.unian.net/photos/2025_02/1739042854-4735.jpg?r=848477)
Учені з’ясували, що допомагає білим ведмедям виживати у суворих кліматичних умовах. Виявляється, секрет - у їхньому хутрі, яке запобігає зледенінню завдяки специфічному жировому покриттю, пише Phys.org.
Такого висновку дійшла міжнародна команда вчених на чолі з Джуліаном Кароланом із Хімічної школи Трініті-коледжу в Дубліні.
Учені дослідили шкірне сало ведмедів, яке складається з холестерину, діацилгліцеролів і жирних кислот, і зробили висновок, що воно ускладнює прикріплення льоду до хутра.
"Ми виміряли міцність адгезії льоду, яка є корисним показником того, наскільки добре лід прилипає до хутра; гідрофобність, яка визначає, чи можна воду пролити до того, як вона замерзне; і час затримки замерзання, який просто показує, скільки часу потрібно, щоб крапля води замерзла при певних температурах на поверхні", - розповів Каролан.
За його словами, після цього результати для хутра білого ведмедя порівняли з результатами для людського волосся та для двох видів синтетичних "лижних шкір". З’ясувалося, що саме хутро білих ведмедів дуже слабо зчіплюється з льодом, завдяки особливому "шкірному салу".
Вчені наголосили, що йдеться саме про "немите, жирне хутро". Коли ж шерсть білого ведмедя була вимита, тобто жир з неї був видалений, до неї, як і до людського волосся, лід легко причіплювався.
Це відкриття змусило команду провести детальний хімічний аналіз шкірного сала білого ведмедя. Окрім ключових компонентів - холестерину, діацилгліцерину та жирних кислот, вони виявили в ньому відсутність сквалену, який є у волоссі людини та у хутрі інших водних тварин, наприклад морських видр.
Доцент і науковий співробітник Королівського товариства-наукового фонду Ірландського університету Школи хімії Трініті та дослідницького центру AMBER Ірландії Річард Гоббс припустив, що це відкриття допоможе науковцям розробити нешкідливі "нові, більш стійкі антиожеледні покриття" для лижників та сноубордистів.
"Хутро білого ведмедя забезпечує альтернативну стратегію для створення антиожеледної поверхні на основі характерної суміші ліпідів, присутніх у шкірному салі хутра або жирі волосся", - сказав він.
Раніше УНІАН розповідав, що остання льодова зона Арктики розтає дуже швидко. Науковці прогнозують, що єдине місце в Арктиці, де лід зберігається цілий рік - навіть коли наша планета нагрівається, - зникне швидше, ніж передбачалося раніше. І це може мати наслідки для всієї екосистеми.
Цей прогноз учених має вирішальне значення для життя тварин, включно з білими ведмедями та тюленями, і навіть людей. Приблизно чверть усіх білих ведмедів у світі живе саме у згаданому регіоні або поблизу нього. Також цей регіон використовують корінні народи для полювання.