Вчені розробили революційний гідрогель для збереження дерев'яних артефактів/ фото ua.depositphotos.com

Затонулі кораблі є важливими вікнами в минуле, але їхні дерев'яні елементи швидко руйнуються через вплив морської води.

Традиційні методи збереження часто завдають додаткової шкоди, змушуючи дослідників шукати безпечніші рішення, пише InterestingEngineering. Тепер група китайських винахідників розробила інноваційний гідрогель, що може здійснити революцію в збереженні дерев'яних артефактів із затонулих кораблів.

Дерев'яні артефакти, занурені в морську воду, швидко псуються. Корозійний вплив солоної води в поєднанні з бактеріями і грибками може поставити під загрозу їхню цілісність. Зазвичай реставратори покладаються на сублімаційну сушку або інші трудомісткі методи, як-от заміна води в деревині на вуглекислий газ або полімери.

Відео дня

Однак ці методи не позбавлені недоліків і на їхню реалізацію можуть піти місяці, що часто призводить до крихкості або деформації артефактів. При цьому раніше вчені покривали просочену водою деревину деякими гелями, але в них був недолік - зняття цього гелю пошкоджувало поверхню деревини.

Навпаки, новий винахід розчиняється з часом, що усуває необхідність фізичного видалення і знижує ризик пошкодження крихких артефактів. Проривний гідрогель поєднує в собі бікарбонат калію, який нейтралізує кислоти, з нітратом срібла, відомим антимікробними властивостями. Альгінат натрію, отриманий з бурих водоростей, служить сполучною речовиною для створення гелю.

Дослідники випробували творіння на 800-річній деревині з корабля Nanhai One, затонулого біля південного узбережжя Китаю. Вони наносили гідрогелі з різними концентраціями нітрату срібла на зразки деревини і спостерігали їхні ефекти.

Кожен гідрогель успішно нейтралізував кислоти на глибині до сантиметра протягом 10 днів. Гелі з нижчою концентрацією нітрату срібла починали діяти лише через один день і повністю перетворювалися на рідину через 3-5 днів. Навпаки, гелі з вищою концентрацією нітрату срібла залишалися "липкою твердою речовиною" протягом більш тривалого часу.

Дослідники виявили, що деревина, оброблена розріджувальними гелями, краще зберігала клітинну структуру і була менш крихкою порівняно зі зразками, обробленими твердими гелями.

Результати дослідження підкреслюють потенціал цього гідрогелю для перетворення консервації артефактів. Дослідники зазначають, що його розчинність, розтяжність та антибактеріальні властивості роблять його ідеальним для збереження делікатних дерев'яних культурних реліквій.

Винахідники висловили сподівання, що цей матеріал може стати своєчасним і багатоцільовим рішенням для збереження дерев'яних артефактів культурної спадщини.

Вас також можуть зацікавити новини: