У МЗС заявили, що Україна не прийме жодних замінників повноправного членства в НАТО: "Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не приймемо жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО. Запрошення України до НАТО зараз стане дієвою протидією російському шантажу і позбавить Кремль ілюзій щодо можливості перешкодити євроатлантичній інтеграції України".
Якщо цю заяву перевести з дипломатичної мови, то вона виглядає так: всі ваші мости, підмостки, привідчинені двері - це дурниця, яка на практиці нічого не варта. Йдеться про те, що від невиконання Будапештського меморандуму про гарантії безпеки Україні у зв'язку з набуттям нею неядерного статусу, укладеного 5 грудня 1994 року між Україною, Росією, Великою Британією та США (а пізніше до нього приєдналися Франція і Китай), страждає авторитет тих країн, які його підписували. Це вони "підставились", коли обіцяли Україні гарантії, але не виконали своїх зобов’язань.
Ми звикаємо жити в західному світі, побудованому на торгах, відстоюванні своїх інтересів. Що хоче зараз президент України Володимир Зеленський? Запрошення до НАТО. Бо це буде демонстрація визначеності щодо України. Ми розуміємо, що членство України в НАТО без контролю за всіма територіями - неможливо. А от запрошення можна і зараз зробити. Для України це б означало, що вона не є буферною територією, "сірою зоною". Що вона - частина Заходу. Це б свідчило про незворотність процесів.
Якщо ж такого запрошення немає, то Україні потрібно більше гарантій, ніж якби вона мала у складі НАТО. Наприклад, ядерних. Або іноземний контингент на території України - з США, Франції, Британії. Або - завалюєте нас зброєю, зокрема, найсучаснішими системами перехоплення ракет, винищувачами F-35 і ракетами "Томагавк"…
Тобто, варто розуміти: нам потрібні не підписані папірці, нам потрібна зброя.
Адже, якщо немає зброї і немає бажання дотримуватись домовленостей в рамках НАТО, то все це взагалі нічого не варте. Приміром, можна припустити не дуже оптимістичні сценарії щодо дій НАТО у разі, якщо потрібно буде рятувати країни Балтії…
Наскільки реально для України отримати бажане? Необхідно пам’ятати, що республіканці прихильні до тих, хто сам працює. Тому, чим більше ми будемо демонструвати свою спроможність, тим більше в нас будуть інвестувати грошей. Світ любить борзих, сильних і тих, хто може розв’язувати питання.
Загалом, за розповідями людей, які нещодавно відвідували США, республіканці прихильніше ставляться до історії з Будапештським меморандумом, ніж демократи, адже вважають, що Україна в межах цих домовленостей виконала свої зобов’язання. Інші ж сторони не виконали своїх обіцянок. Тому нещодавня дискусія щодо повернення Україні ядерного статусу не є випадковою. Позиція республіканців тут наступна: якщо ми не виконали своїх зобов’язань перед Україною, то ми повинні повернути ситуацію в той стан, який був, тобто повернути ядерний статус. І це викликало шалену істерику в Росії.
Крім того, Трамп готовий озброювати Україну. Але за рахунок європейців, вимагаючи від них фінансування і війни, і української армії в майбутньому. Думаю, що США розглядають українську армію як частину безпеки Європи, яку вона й фінансуватиме, закуповуючи американську зброю для України.
І також треба розуміти, що Трамп буде "мочити" Росію, Китай та Іран не через те, що він любить Україну, а тому, що це в інтересах США.
Ірану перепаде за Ізраїль, Росія не потрібна Трампу як виробник нафти, по Китаю вже найближчим часом зможемо спостерігати цікаві події з використанням звіту Конгресу США щодо історії з коронавірусом SARS-CoV-2, який "втік" з китайської лабораторії.
Тарас Загородній, керівний партнер Національної антикризової групи