Дональд Трамп має дивитися трохи далі свого президентського строку, каже експерт / фото REUTERS

Дональд Трамп буде змушений продовжити надання військової допомоги України. В інакшому випадку він може повторити історичну роль британського прем’єра Невіла Чемберлена, який у 1938 році здав Гітлеру Чехословаччину в обмін на "мир для нашого покоління". Про це в авторській статті для The Washington Post пише політичний оглядач, співробітник Американського інституту підприємництва Марк Тіссен. 

Він нагадав, що після розпаду Радянського Союзу в 1991 році Україна успадкувала третій за величиною ядерний арсенал у світі. Але у 1994 році вона погодилася його віддати Росії в обмін на обіцянку Москви "поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України" і "утримуватися від погрози силою або її застосування проти територіальної цілісності або політичної незалежності України". США та Британія, які теж були підписантами Будапештського меморандуму, пообіцяли "надати допомогу Україні... якщо Україна стане жертвою акту агресії".

"Ці гарантії виявилися порожніми. У 2014 році президент Росії Володимир Путін вторгся в Україну та анексував Крим, прямо порушивши обіцянки, дані Росією в Будапешті. Перед обличчям цієї агресії адміністрація президента Барака Обами не змогла виконати угоду Сполучених Штатів, відмовившись надати Україні зброю для захисту", – нагадав Тіссен.

Відео дня

Публіцист робить три ключові висновки з цієї історії. По-перше, він переконаний, що Росія в майбутньому усе одно порушить будь-яку міжнародну угоду, яку вона підпише. Єдиний спосіб зупинити Москву — показати їй, що загарбання України є неможливим.

"Якщо Трамп хоче миру, який триватиме більше, ніж його президентство, ця угода має створити умови, які унеможливлюють відновлення війни", – наголошує Тіссен.

Другий висновок аналітика: західні гарантії безпеки нічого не варті, якщо вони не підкріплені західною військовою могутністю. Довгий мир настане лише тоді, коли Кремль розумітиме, що напад на Україну означатиме війну не лише з українцями, переконаний оглядач.

Третій висновок: сама Україна теж має бути достатньо сильною у військовому плані, щоб у росіян не було бажання спробувати ще якось відхопити шматочок.

"Навіть якщо Трампу вдасться встановити мир, імператив озброїти Україну триватиме. Ми повинні знайти механізми збільшення потоку американської зброї, що прямує до Києва. Якщо Трамп хоче уникнути головування в такій історичній невдачі, як Будапешт, йому потрібно уникнути пастки спроби задобрити Путіна обіцянками українського нейтралітету та роззброєння", – наголошує Тіссен.

Мирний план Трампа: що відомо

Як писав УНІАН, наприкінці листопада Дональд Трамп визначився з кандидатурою спецпредставника щодо України. Кіта Келлога призначать на цю посаду, щойно Трамп вступить в президентські повноваження. Ще у квітні Келлог виклав своє бачення мирного врегулювання. Вважається, що цим призначенням Трамп дає зрозуміти, яким він бачить формат закінчення війни в Україні.

План Келлога передбачає замороження війни на поточній лінії фронту. Від України вимагатиметься відмовитися від спроб силою повернути окуповану територію, але про визнання цих територій частиною РФ не йдеться. Також пропонується заборонити Україні вступ в НАТО в осяжній перспективі.

План Келлога допускає американську військову допомогу Україні, але відновлення руйнувань в Україні має оплатити Росія.

Вас також можуть зацікавити новини: