Трохи більше ніж за тиждень Джо Байден складе повноваження президента США. І це непоганий привід підбити підсумки його 4-річного правління. Британський політичний оглядач Саймон Тісдолл на сторінках видання The Guardian пояснив, чому Байден увійде в історію, як президент, який зазнав цілковитого краху у міжнародній політиці.
Тісдолл визнає неабиякі заслуги Байдена у відновленні американської економіки після коронакризи. Однак для решти світу він запам’ятається двома геополітичними катастрофами – в Афганістані та в Україні. Але не тільки ними.
Процес виведення американських військ з Афганістану ініціював ще Дональд Трамп під час своєї першої каденції. Байден продовжив цей курс, але все перетворилося на хаотичну втечу американців з цієї країни вже у перший рік президентства Байдена – у серпні 2021 року.
"Результатом стала величезна зрада: багатостраждального афганського народу та солдат США, Британії та НАТО, які платили життями протягом 20 років конфлікту", – нагадує Тісдолл.
А вже за півроку після цього Байдена накрило другим геополітичним провалом: Росія вдерлася в Україну. Оглядач нагадав, що американці заздалегідь знали про ці плани Кремля, але так і не запобігли їх реалізації.
"Якби Байден приватно попередив Путіна в січні 2022 року, що НАТО розглядатиме будь-який напад як загрозу колективній безпеці Європи (що було і є) – і що за таких обставин Альянс захищатиме Україну – чи хтось справді вірить, що Путін пішов вперед?" – риторично запитує Тісдолл.
Оглядач також критично висловився про політику "крапельних" поставок американської зброї Україні, що вочевидь пояснюється невиправданою вірою Байдена в можливість ядерного удару з боку РФ.
У геополітичні провали Байдена, зокрема через його надмірну обережність і нерішучість, британський журналіст також записує кривавий напад бойовиків ХАМАС на Ізраїль і не менш жорстоку ізраїльську операцію у відповідь в секторі Гази. В догану американському президенту, якого він називає "дурнем", Тісдолл також записує зростання агресивної поведінки Ірану та КНДР, а також посилення антизахідного клубу БРІКС.
Останні "запізнення" Байдена
Як писав УНІАН, Джо Байдена постійно критикують за те, що він ухвалює важливі рішення настільки пізно, коли вони майже втрачають свою користь. Наприклад, найбільш руйнівні санкції проти російської нафти він затвердив лише за 10 днів до закінчення своєї каденції. Але є побоювання, що Дональд Трамп може незабаром їх скасувати.
Під кінець каденції Байден, нарешті, почав активно виділяти Україні військову допомогу. Але це почалося настільки пізно, що усі поставки не встигнуть зробити до інавгурації Трампа.