Вранці 13 листопала збройні сили РФ завдали комбінованого ракетно-дронового удару по Києву. За даними Київської міської військової адміністрації, для цього ворог, ймовірно, застосував крилаті ракети повітряного базування, балістичні ракети KN-23/KN-24/Іскандер-М, безпілотники типу Shahed/Герань/Гербера/Пародія… Востаннє така масштабна атака відбувалася понад два місяці тому.
На тлі цього продовжуються спроби посадити Україну та Росію за стіл переговорів. Зокрема йдеться про те, що у перші ж дні свого повернення у Білий дім свої зусилля до цього прикладе новообраний президент США Дональд Трамп.
Як же готувати українську позицію (та пропозицію партнерам) в нових умовах?
Переговорна позиція ворога зараз така: росіяни бʼють по Україні зі стратегічних бомбардувальників крилатими ракетами, балістичними ракетами (включно з Північнокорейськими) зі своєї території, ударними беспілотниками (включно з Іранськими).
Завдають цих ударів по українських населених пунктах, в тому числі по столиці України, залякуючи й демонструючи рішучість надалі нищити інфраструктуру й вбивати мирних мешканців.
Переговорна позиція України така: ми вже маємо близько двохсот ракет власного виробництва. Їх замало для знищення баз підготовки, складів та аеродромів агресора, а також протидії підготовці нових масованих атак ворога з повітря, коли гинуть сотні мирних громадян. Тому мусимо вдарити залпом ударних БПЛА та ракет, які маємо, по центрах прийняття агресивних рішень і надання злочинних наказів у Москві.
Це, до речі, повністю відповідає Статуту ООН і ситуації, коли в рамках ООН не знайшлося адекватного рішення, а з колективною самообороною рішення зволікається.
Водночас, єдиним способом замінити масований ракетний удар по Москві є надання Україні більшої кількості високоточних балістичних і крилатих ракет.
300-500 ракет малого радіусу дії (від 500 до 1000 км) для снайперських, гуманніших ударів по військових цілях агресора. І без штучних обмежень, які не передбачені жодним міжнародним договором.
Надана Україні високоточна ракетна зброя – вчасно, концентровано та у достатній кількості - може примусити агресора до миру. Інші гіпотетичні варіанти "встановити мир" ні до чого не призведуть. Та й тоді вже може бути запізно.
Валерій Чалий, дипломат, екс-посол України у США