Народний депутат, колишній представник забороненої в Україні Партії регіонів та лідер забороненої ОПЗЖ Юрій Бойко опублікував у соцмережах, зокрема в TikTok заяву про "радикалів, які перейменовують міста", "заборону говорити рідною мовою" та "насильство над людьми" в Україні. Що відбувається?

Я б не прирівнював такі заяви саме до російського ІПСО. Адже ці теми актуальні в Україні вже багато років, і свого часу їх просували в Партії Регіонів. Тому не дивно, що колишні її представники експлуатують цю тему.

Відео дня

Звісно, в теперішніх умовах це, безумовно, виглядає як виклик. Проте Бойко вкрай обережно спрацював. Чи можна після таких його заяв порушити кримінальну справу щодо заперечення російської агресії чи виправдання армії РФ? Юридично там нічого такого не було. Фактично, він зіграв на межі фолу.

Чому ці заяви взагалі почали звучати?

Річ у тім, що чим більше в нашому просторі починають говорити про можливе закінчення війни, тим активніше з'являються думки про майбутні вибори в Україні. І варто пам’ятати, що йдеться не лише про посаду президента, а й про Верховну Раду та місцеві вибори. Тому різні партії та окремі політики намагаються якось нагадати про себе, створюючи таку собі фонову активність.

Бойко знає, що в нього ще лишається електорат в Україні – люди, які виступають за ті чи інші, озвучені ним, ідеї. Це близько 5-6 відсотків. Серед них, зокрема, парафіяни московського патріархату – люди доволі організовані. І ці його заяви спрямовані саме на них.

Фактично, таким чином він намагається нагадати "своїм людям", що він досі існує як політична фігура. Адже за цю частину електорату все одно буде битва (її намагаються взяти під себе різні політики, приміром, той же Арестович). 

Також не дивно, що Бойко почав використовувати для просування своїх інтересів відеоплатформи. Зараз такі платформи як TikTok чи Reels – це хороший спосіб впливу на аудиторію. І він значно дешевший за телебачення.

Останнє як політичний інструмент в Україні вже сильно просіло. Велика помилка зараз думати, що інтернет у нас – це суто для молоді. Ним користується велика кількість українців різних вікових груп та напрямків діяльності.

До того ж, яскравий приклад реалізації такої стратегії - нещодавні вибори в Румунії. Невідомий нікому кандидат, який навіть у соціології не проглядався як якийсь серйозний конкурент, ім’я якого не помічали інші кандидати, які користувались старими методами агітації, отримав над ними перевагу. Тому і старі, і нові політики зараз йдуть у TikTok…

Звісно, Росія використовуватиме такі інструменти і таких політиків для просування російських наративів в Україні під час і навіть після закінчення повномасштабної війни. РФ важливо будь-що зберегти інформаційний вплив на українське суспільство загалом та на політичне життя України зокрема. Ба більше, таким чином вони глобально можуть впливати і на Європу. 

Саме тому одним з підсумків закінчення війни має стати повна відсутність такого впливу Росії на Україну. Втративши вплив на Україну та Європу, Росія втратить свою силу як імперія. 

Тарас Загородній, керівний партнер Національної антикризової групи

Тексти, опубліковані у розділі «Думки», не обов’язково відображають позицію редакційної колегії УНІАН. Докладніше з нашою редакційною політикою ви можете ознайомитись за посиланням