Як пояснив науковець, з погляду космічних явищ, природа залишається складною та непередбачуваною / колаж УНІАН, фото Іван Русєв, скриншот

Найближчими десятиріччями в Україні прогнозуються зміни клімату у бік потепління, про що свідчать різні події – часті зустрічі з рожевими фламінго на Одещині та поширення шакалів по території майже всієї країни. Про це Українському радіо розповів гідролог, доктор географічних наук Віктор Вишневський.

За його словами, на відміну від південної півкулі, зима в північній стає помітно теплішою. Це здебільшого пов'язано з тим, що Земля рухається навколо Сонця не по колу, як часто уявляють, а по еліпсу. Коли в Україні зима, Земля знаходиться дещо ближче до Сонця й отримує більше тепла.

Як пояснив науковець, з погляду космічних явищ, природа залишається складною та непередбачуваною: це і падіння метеоритів, і виверження вулканів, та інші випадкові події. За його словами, повного розуміння всіх подій ще немає, але наука активно досліджує природу, пробуючи передбачити зміни погоди на місяці та роки вперед. Оскільки концентрація парникових газів зростає, більшість учених погоджується, що протягом наступних десятиліть температура буде підвищуватися.

Відео дня

Вишневському запропонували зробити певне порівняння: побудувати графік, спираючись на архівні дані за 160 років, для прогнозу на наступні три роки. Гідробіолог сказав:

"Лінію можна провести, однак треба сказати, що кожен рік все-таки відрізняється від попереднього. Тобто на якійсь більш-менш спрямленій лінії спостерігаються певні коливання. Але важливо те, якою є тенденція".

Сьогодні тенденція така, що температура в майбутньому продовжуватиме зростати, що призведе до значних змін у рослинному і тваринному світі. Наприклад, у Карпатах теплішає, тому лісовий покрив поступово підіймається вище, а площа полонин скорочується через незмінність висот гір. Щодо фауни, то за останні десять років на півдні України став частіше зустрічатися рожевий фламінго. Ба більш, у 2023 році одного з цих птахів навіть вдалося закільцювати на півдні Одеської області. Ще одна зміна - поширення шакала, якого вперше зафіксували 20 років тому на Одещині. Тепер ця тварина зустрічається майже на всій території країни.

Фламінго в Україні

Нагадаємо, у цьому році рожеві фламінго, яких також через зовнішній вигляд називають "феніксами", у жовтні залишили територію Національного природного парку "Тузлівські лимани" (південь Одещини) через похолодання та російські дрони, які лякають птахів своїм шумом.

Водночас на той момент на водоймах національного парку ще було багато кучерявих пеліканів, великих білих чапель, різних видів качок, куликів.

Вас також можуть зацікавити новини: