Співачка SOWA / фото прес-служба

Війна змінила життя кожного українця. Але коли біда торкається твоєї родини — біль стає особистим і нестерпним. Співачка SOWA вперше розповіла про дядька, який зник безвісти під час захисту неба України. У відвертому інтерв’ю УНІАН вона поділилася тим, як її родина переживала місяці без жодної звістки, що допомагало триматися в найтемніші моменти, і як війна змінила її творчість, ставлення до життя та до близьких.

Чи є у твоєму житті люди, яких ти втратила через війну? Якими вони були?

На жаль, у наші дні практично кожна українська родина втрачає своїх близьких людей, і мою родину це також не оминуло… У нашій родині багато чоловіків серед тих, хто захищає країну на головному фронті. Двоє братів мого батька боронять наше небо. Один із них — рідний брат мого батька, мій дядько — зник безвісти. Протягом кількох місяців ми не мали з ним жодного зв’язку. Ми розуміли, що це може свідчити лише про дві речі: або він у полоні, або його вже немає серед нас.

Відео дня

І це — найстрашніше. Коли не знаєш, що відбувається з людиною, яка є частиною твоєї родини. Це страшно і боляче. Безліч питань та хвилювань: де він? Чи живий? Страшно уявити, в яких муках перебуває людина, якщо вона в полоні, тримаючись за єдину надію повернутися додому. Бажаю кожному нашому військовому повернутися у свої домівки, де їх чекатимуть і цінуватимуть кожну мить поряд із ними.

Як ти переживала ці втрати? Що допомагало тобі триматися?

Присутність близьких поряд — ось що допомагає в будь-яких життєвих ситуаціях. Бути оточеною людьми, які проживають цю ситуацію разом із тобою та поділяють твої почуття.

Коли я дізналась про зникнення дядька, не могла осягнути, що це — по-справжньому. Найбільше мене турбувало: як це переживає мій батько, не знаючи, що відбувається з його братом.

У такі моменти варто відкриватися близьким, які можуть підтримати. Не потрібно ховати емоції в собі — їх потрібно прожити, щоб хоч трохи полегшити емоційний тиск, який накочується при такій страшній новині.

Присутність близьких поряд — ось що допомагає в будь-яких життєвих ситуаціях, - співачка / фото прес-служба

Чи змінила війна твоє ставлення до життя, творчості, близьких людей?

Однозначно так. Мій погляд на творчість став дорослішим. Я ніколи не писала пісень про любов до своєї країни та силу нашої землі. Після початку повномасштабного вторгнення моя перша авторська пісня була про те, що сльози — це не слабкість, це наша сила: вміння проживати емоції, щоб вижити. Так зʼявилась пісня "Сльози — то моя зброя". Згодом я написала "Дім" — трек про патріотизм та боротьбу за свої права.

Змінилося не тільки ставлення до творчості, а й до життя. Лише у порівнянні розумієш, як ми раніше не цінували те, що сьогодні стало найважливішим. Коли ніч минає без сирен і вибухів — це вже маленьке диво. Не прокинутись від сирени, не мчати в укриття — такі речі стали безцінними.

Змінився і погляд на час. Зараз як ніколи розумієш: потрібно діяти, не відкладати життя на потім. Якщо на початку війни багато хто питав: "Чи це на часі?" — сьогодні відповідь одна: "А коли, як не зараз?"

Спокій, свобода переміщення, життя без страху — все це тепер сприймається зовсім інакше.

Як ти зараз підтримуєш тих, хто втратив рідних? Чи маєш особисту місію в цьому?

Підтримка, яку ми можемо дати іншим, — це наші слова, що підтверджуються діями. Коли говориш "я поруч і готова допомогти" — потрібно справді бути поруч і допомагати.

Вдячність — це теж форма підтримки. Ми повинні пам’ятати кожного героя, який віддав життя за нас. Ми не можемо зняти з людини біль втрати, але можемо підтримати родини героїв — щирістю, повагою, пам’яттю. Це наш обов’язок — пам’ятати їхню хоробрість і жертовність.

Відома співачка вперше повідомила, що її рідна людина зникла на війні: 'Це найстрашніше'

Як би ти хотіла, щоб Україна пам’ятала загиблих? Що кожен із нас може зробити для цього?

Щоб пам’ятати — потрібно згадувати. Щоб згадувати — потрібно бачити наслідки війни й ніколи не повторювати помилок. Не уникати проблем, а не допускати їх знову.

Памʼятники, як Алеї Героїв Слави — це перше, що має нагадувати нам про загиблих. Кожного разу, коли я проходжу повз прапорці з фотографіями загиблих у Києві — це повертає в реальність. Це біль, який проживають ці сімʼї.

Ми всі відповідальні за те, щоб зберігати памʼять. Для цього потрібно відзначати важливі дати, говорити про них, вшановувати героїв. Тим, хто має дітей, — варто розповідати їм правду про історію нашої країни. Щоб у дорослому віці вони знали: не можна впускати ворога в свій дім і забувати про силу своєї мови та культури.