Психолог розповів, як покращити сімейне життя / фото ua.depositphotos.com

Поколінна травма - це не довічний вирок і цілком реально її подолати невеликими, усвідомленими зусиллями.

Американський психолог Марк Треверс у колонці для Forbes назвав три способи зрозуміти, чи почали ви вже розривати цикл поколінної травми і покращувати відносини у родині.

1. Ви відпускаєте речі, які більше вам не служать

Відео дня

"Теорія менталізації", як підкреслюється в дослідженні, відноситься до здатності розуміти та інтерпретувати власні та чужі думки, емоції та наміри.

Ця навичка відіграє ключову роль у розриві згубних сімейних циклів, оскільки вона вимагає високого рівня самосвідомості. Ми часто не усвідомлюємо, скільки невидимих бар'єрів може створити травма.

Дослідники виявили, що травма може значно ускладнити батькам розуміння почуттів своїх дітей або того, як їхня поведінка впливає на їхніх дітей. Це, зі свого боку, може змусити дітей почуватися небезпечно і нездатними довіряти іншим, що, як і слід було очікувати, дає змогу циклу тривати.

Сім'ї, які переживають травму, часто несуть у собі невирішені емоції або переконання з минулого. Наприклад, ви можете сказати собі: "Мною знехтували, тому мені доведеться все робити самому". Або, можливо, ви чіпляєтеся за передані вам ідеї, такі як "Прояв емоцій - це слабкість".

Ці моделі, найімовірніше, слугували вам або вашим батькам механізмами подолання труднощів у дитинстві. Однак у міру дорослішання вони можуть значно знизити здатність до здорового спілкування з людьми.

Однак, якщо ви розпізнаєте ці моделі та визнаєте їхню застарілу або шкідливу природу, значить, ви вже перебуваєте в процесі розриву циклу. Відпустивши почуття провини, сорому або гніву, пов'язані з минулим, ви можете зосередитися на побудові глибшого розуміння власних думок і почуттів та думок і почуттів вашої родини. Це дає змогу вам усвідомити, що такі моделі більше вам не служать.

2. Ви практикуєте радикальне прийняття

Згідно з дослідженням, "радикальне прийняття" допомагає людям справлятися з важкими емоціями, які в іншому разі були б пригнічувальними. Дослідники виявили, що коли люди практикували радикальне прийняття протягом двох тижнів, вони поліпшили як прийняття своїх емоцій, так і переосмислення подій у здоровіший спосіб.

Радикальне прийняття передбачає повне прийняття речей такими, якими вони є - без спроб боротися, змінювати або заперечувати реальність ситуації, - навіть якщо це болісно або засмучує. Це не означає, що ви згодні або вам подобається те, що сталося; просто ви перестаєте чинити опір цьому емоційно.

Це прийняття має першорядне значення для просування вперед від травми, на відміну від того, щоб дозволити гніву, запереченню або розчаруванню утримувати вас у постійному негативному стані.

Натомість радикальне прийняття допомагає звільнитися від опору, звільняючи енергію для того, щоб зосередитися на тому, що може змінитися, наприклад, на поліпшенні стосунків, встановленні чіткіших кордонів або на тому, як минула травма впливає на вас сьогодні.

Так багато негативних сімейних циклів, як-от нездорове спілкування або зневажливе ставлення, підживлюються невирішеним болем або розчаруванням через минулі події. Радикальне прийняття дає змогу визнати біль, заподіяний цими моделями, і звільнитися від емоційного тягаря минулого.

3. Ви освоїли мистецтво встановлення кордонів

За словами психотерапевта Сальвадора Мінучіна, межі є наріжним каменем здорових сімейних стосунків. Мінучін наголосив, що в здорових сім'ях мають бути чіткі межі - не надто жорсткі й не надто вільні. В оптимальній сімейній динаміці всі поважають індивідуальність одне одного, залишаючись при цьому пов'язаними. Батьки несуть відповідальність, а діти мають достатньо незалежності для зростання, при цьому все ще відчуваючи підтримку.

Однак у сім'ях з дуже вільними кордонами спостерігається значне емоційне перекриття, а ролі значною мірою неясні. Батьки можуть поводитися як друзі або утриманці, а не як авторитетні фігури, і діти можуть бути змушені брати на себе дорослі обов'язки. Це може призвести до заплутування, коли члени сім'ї стають надмірно залежними один від одного.

Під час розриву шкідливих сімейних циклів, як-от моделі емоційного нехтування, насильства або заплутування, дуже важливо вивчити й реорганізувати сімейні кордони для вибудовування здоровіших стосунків, навіть якщо вам треба зробити це наодинці.

Реорганізація кордонів має вирішальне значення для відновлення вашого особистого простору, ідентичності та почуття автономії, а також для виправлення незбалансованої динаміки влади.

Однак члени сім'ї, які перебувають у негативному циклі, можуть відмовлятися поважати ваші нові кордони. Це може бути складно, але ви маєте пам'ятати, що ваші кордони мало що значать, якщо за їхнє порушення немає наслідків. Якщо члени сім'ї постійно ігнорують ваші кордони, обмеження спілкування показує їм, що ви серйозно налаштовані.

Крім того, підтримання зв'язку з тими, хто відмовляється змінюватися, може утримувати вас у циклі дисфункції. Зміцнюючи свої кордони і обриваючи зв'язки там, де це необхідно, ви сигналізуєте собі і майбутнім поколінням, що ви як і раніше маєте намір розірвати порочне коло.

Вас також можуть зацікавити новини: