
Жодні стосунки навіть дуже закоханих партнерів не обходяться без сварок. Однак є суттєва різниця між конструктивними конфліктами, які допомагають партнерам краще розуміти одне одного, і руйнівними сварками, що ведуть до образ, недовіри та навіть розриву. Важливо не уникати суперечок, а навчитися правильно поводитися під час них.
Американський психолог Марк Треверс на порталі Psychology Today пояснив, як уникнути токсичних сварок і зробити так, щоб конфлікти зміцнювали стосунки.
Розпочинайте розмову без звинувачень
Перша хвилина одна з найважливіших під час сварки. Якщо розпочати конфлікт із критики або криків, партнер, швидше за все, відповість агресією. Це лише загострює ситуацію та перетворює конструктивний діалог у масштабний конфлікт, який може завершитися образою.
"Найгірше, що можна зробити – почати суперечку зі звинувачень, особливо використовуючи слова "ти завжди" або "ти ніколи", – наголошує експерт.
Він радить замість цього зосередитися на власних почуттях і використовувати такі фрази: "Мені було неприємно, коли я розповідала про свій день, а ти не звертав уваги". Такий підхід допомагає партнеру почути вас та зрозуміти ваші почуття.
Не критикуйте та не ображайте партнера
Під час сварки люди часто переходять на особистості, а не обговорюють конкретні ситуації. Це одна з найбільших помилок у конфліктах, адже критика викликає лише образу й опір.
Психолог радить відмовитися від фрази: "Ти ніколи не думаєш про мене". Натомість краще сказати: "Мені хочеться, щоб ти враховував мої побажання". За його словами, дає партнеру змогу зрозуміти проблему, і при цьому не почуватися ображеним чи навіть приниженим.
"Коли ви говорите партнеру, що він егоїст чи байдужий, це не дає йому шансів змінитися. Якщо ви звернете увагу на конкретні дії, то зможете досягти кращого розуміння", – зазначає Треверс.
Контролюйте емоції
Під час конфлікту емоції можуть зашкалювати, і в такі моменти люди говорять речі, про які з часом можуть пошкодувати. Щоб уникнути цього, варто навчитися контролювати власні емоції та знижувати напругу у сварці. Будьте спокійними, коли намагаєтеся щось покращити у стосунках та звертаючись до коханої людини.
Якщо сварка стає надто емоційною, варто взяти паузу на 10-15 хвилин. Це допоможе вам охолонути та з новими думками повернутися до розмови. Ще один ефективний спосіб – використати гумор, але без сарказму. Легка жартівлива ремарка може допомогти нагадати, що ви не вороги, а одна команда.
"Коли ви відчуваєте, що гнів бере гору, краще зробити паузу. Глибоке дихання або коротка перерва можуть допомогти уникнути необдуманих слів і дати можливість повернутися до конструктивного діалогу", – додав фахівець.
Завершення сварки також має велике значення. Багато пар після конфлікту просто починають займатися своїми справами та інколи ігнорують свої почуття. Психолог наголошує, що корисним буде обговорити свої почуття після сварки, сказати щось приємне або навіть просто обійняти один одного. Крім того, можна разом прогулятися, подивитися фільм або приготувати вечерю.
Нагадаємо, раніше УНІАН називав п'ять фраз, які означають більше, ніж "Я кохаю тебе". Вони не лише показують ваші почуття, але й створюють умови для взаєморозуміння.